Biblioteka. W piątek rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą

-

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na wieczór pod hasłem „Teatr – sztuka spotkania. Rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą”. Wydarzenie zaplanowano na piątek 29 listopada o godz. 17.00 w sali klubu Biblioteki, ul. A. Mickiewicza 5. Wstęp wolny.

W ramach realizowanego w tym roku w bocheńskiej Bibliotece projektu „Biblioteka teatrem słowa”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorzy zapraszają na spotkanie z niezwykłą aktorką oraz wspaniałym człowiekiem i pedagogiem, aby lepiej zrozumieć fenomen teatru, porozmawiać o sztuce scenicznej, o pracy aktora, o jego tęsknocie, marzeniach i doświadczeniu.

Dorota Pomykała urodziła się i wychowała na Śląsku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i zadebiutowała w jednym z Wieczorów Poetyckich Starego Teatru poświęconym poezji Jana Kochanowskiego oraz w „Głosach przeszłości” Krzysztofa Miklaszewskiego.

Pozostając etatową aktorką Teatru Starego występowała gościnnie w Teatrze Nowym w Łodzi, w teatrach warszawskich: Rozmaitości, Studio i Polonii, w Teatrze Żeromskiego w Kielcach oraz w krakowskich Teatrze STU, Słowackim i w Bagateli. Grała między innymi w dramatach Ajschylosa, Arystofanesa, Shakespeare’a, de la Barki, Gozziego, Goethego, Schillera, Czechowa, Lorki, Eliota, Dürrenmatta, Wyspiańskiego, Micińskiego, Zapolskiej, Gombrowicza i Mrożka oraz adaptacjach Tołstoja i Schulza. To pokazuje bogactwo i wielowymiarowość jej teatralnego doświadczenia.

Ważne miejsce w jej pracy artystycznej zajmuje poetyckie słowo, muzyka i piosenka artystyczna. Była laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, występowała w Piwnicy pod Baranami i w hotelu „Pod Różą”, z Markiem Grechutą nagrała płytę „Śpiewające obrazy”, wystąpiła w telewizyjnym monodramie o Edith Piaf „Urodziłam się na ulicy”. Na dużym ekranie zadebiutowała epizodem w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland, w pierwszej większej roli pojawiła się w komedii kostiumowej „Ojciec królowej” w reżyserii Wojciecha Solarza, a przełomem w karierze filmowej okazała się rola prostytutki Joli w „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego.

Zagrała w blisko sześćdziesięciu produkcjach kinowych i telewizyjnych oraz w ponad sześćdziesięciu różnorodnych spektaklach Teatru Telewizji. Jest artystką docenianą w kraju i poza jego granicami. W 1991 r. za pierwszoplanową rolę w duńskim filmie „Urodziny Kaja” („Kaj’s fodselsdag”) otrzymała nagrodą Duńskiej Akademii Filmowej i Grand Prix na IV Festiwalu Kina Nordyckiego w Rouen.

Nie sposób wymienić wszystkich jej nagród i osiągnięć. W 2003 r. otrzymała nagrodę aktorską za rolę Corinne w spektaklu ”Na wsi” Martina Crimpa. To artystyczne osiągnięcie zostało nagrodzone raz jeszcze w roku następnym Nagrodą dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu na 39. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie. W 2014 r. otrzymała Specjalną Nagrodę Aktorską za rolę Polska Mama w przedstawieniu „Bitwa Warszawska 1920” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. To tylko kilka wybranych nagród związanych z osiągnięciami scenicznymi Doroty Pomykały.

Dorota Pomykała jest także pedagogiem, od 1992 r. prowadzi z siostrą Danutą Owczarek Studio Aktorskie „ART – PLAY” i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Katowicach. Otwiera i przyciąga tych, którzy poszukują własnej drogi w życiu i na scenie. Podczas spotkania w Bibliotece porozmawiamy o teatrze, postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jak może wyglądać pejzaż ważnych dla nas znaczeń, które odsłania teatr?”.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. W szpitalu otwarto zmodernizowany SOR – ZDJĘCIA i WIDEO

W poniedziałek w Szpitalu Powiatowym w Bochni otwarto zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy. Rozbudowany SOR ma dwa razy większą powierzchnię i dwa razy...

1. liga Futsalu. Dziś mecz BSF – seria zwycięstw będzie trwać?

Dziś wieczorem w ramach 10. kolejki zespół BSF Bochnia podejmie GKS Futsal Nowiny. Będzie to ostatnie w tym roku domowe spotkanie podopiecznych...

Bochnia Rocks! Nathaniel Peterson i Nazzareno Zacconi – ZDJĘCIA

W sobotę w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w ramach cyklu Bochnia Rocks! wystąpił Nathaniel Peterson Jr. - znakomity basista i wokalista...

„Murem za Romanem”. Wiec poparcia dla burmistrza Niepołomic – WIDEO

"Jesteśmy z wami!" skandował tłum w kierunku burmistrza Romana Ptaka i jego zastępcy Adama Twardowskiego podczas niedzielnego wiecu zorganizowanego spontanicznie w niepołomickim...

Ponad 200 Mikołajów na ulicach Bochni! – zobacz mega pozytywne WIDEO

Aż 215 osób wzięło udział w IV Biegu Mikołajów, który odbył się w minioną sobotę w Bochni. To "bieg" tylko z nazwy,...

Artykuły promocyjne

Biała23 Office. Pierwsze takie miejsce w Bochni. Czym jest coworking? – ZDJĘCIA

Na ulicy Białej, w centrum miasta, w pieczołowicie odrestaurowanej kamienicy, powstała pierwsza w Bochni profesjonalna przestrzeń coworkingowa. Uroczyste otwarcie zaplanowano na środę 11...

Tlenoterapia już w Bochni! Jak skorzystać?

W Bochni rozpoczął funkcjonowanie gabinet, który oferuje korzystanie ze specjalnej komory przeznaczonej do tlenoterapii hiperbarycznej. "Leczenie tlenem" stosuje się coraz powszechniej nie...

Ogłoszenia

PRACA: Serwisant maszyn pakujących

Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą  w branży maszyn pakującej. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: serwisant maszyn pakujących.

CO? GDZIE? KIEDY?

grudzień, 2019

20,045FaniLubię
659ObserwującyObserwuj
472SubskrybującySubskrybuj
X