R e k l a m a

„Skubanie samorządów” – komentarz eksperta Business Centre Club

-

Podjęta przez samorządowców inicjatywa ustawodawcza nakierowana na rekompensatę utraconych pieniędzy, nie wskutek niegospodarności władz samorządowych, lecz wskutek decyzji władz centralnych (rząd, większość parlamentarna, prezydent), zasługuje na poparcie i, mam nadzieję, że Senat RP nada odpowiedni bieg temu projektowi – uważa Jan Król, ekspert BCC.

To ten projekt skrytykował kilka dni temu na antenie Radia Kraków senator PiS Włodzimierz Bernacki: – Samorządowcy twierdzą, że mają mniej pieniędzy, chociaż otrzymują ich więcej – przekonywał. Polityk z okręgu tarnowskiego stwierdził też, że „samorządom krzywda się nie dzieje” i dodał, że „samorządowcy chcą doprowadzić do swego rodzaju frondy przeciwko władzy centralnej”. Więcej na ten temat TUTAJ.

Dziś na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy komentarz Jana Króla, eksperta Business Centre Club ds. gospodarki, społeczeństwa i polityki, b. wicemarszałka Sejmu RP, zastępcy Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego w latach 1989-1990.

Samorząd terytorialny, a więc nie tylko władze gmin, powiatów czy województw, ale przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych terytoriów są brutalnie podskubywani przez władze centralne, które nie są przyjacielem tych wspólnot. Wierzą one bowiem w swoją mądrość i nieomylność, a ta tkwi w o wiele większym stopniu na poziomie lokalnym i regionalnym – uważa Jan Król.

Obecnie mamy do czynienia z wielomiliardowym uderzeniem w samorząd terytorialny wskutek m.in. obniżenia stawki PIT z 18 do 17 procent, likwidacji OFE, przerzucenia kosztów likwidacji gimnazjów na budżety samorządowe, lawinowego zadłużania szpitali spowodowanego wzrostem kosztów ich funkcjonowania (energia, płaca minimalna, odpady) – wylicza ekspert BCC.

Zmniejszenie wpływów budżetowych zmusza władze lokalne do rezygnacji z wielu zaplanowanych inwestycji (żłobki, przedszkola, drogi, kanalizacja, walka ze smogiem, gospodarka śmieciami) tak potrzebnych ludziom – wskazuje Jan Król.

Na koniec przedstawiciel BCC podsumowuje: – Podjęta przez samorządowców inicjatywa ustawodawcza nakierowana na rekompensatę utraconych pieniędzy, nie wskutek niegospodarności władz samorządowych, lecz wskutek decyzji władz centralnych (rząd, większość parlamentarna, prezydent), zasługuje na poparcie i, mam nadzieję, że Senat RP nada odpowiedni bieg temu projektowi.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia