Muzeum w Bochni ma prawdziwą perełkę! To rysunek autorstwa Jana Matejki

-

Od kilku tygodni Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni posiada rysunek Jana Matejki. Niewielkie, ale niezwykle cenne, dzieło przedstawia witraż w kaplicy św. Kingi w Bazylice św. Mikołaja.

Kaplica św. Kingi, znajdująca się w północnej części Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, posiada neogotyckie wyposażenie zaprojektowane pod koniec XIX wieku przez Jana Matejkę. O wkładzie jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w wygląd tego miejsca wiemy m.in. z zachowanych dokumentów. Rysunek przedstawiający witraż jest jednak prawdziwym rarytasem.

Chociaż jest to siódme dzieło Jana Matejki z zbiorach bocheńskiego Muzeum, to jest jednocześnie pierwszym dotyczącym bezpośrednio Bochni.

Mamy sześć rysunków Jana Matejki, które zresztą budzą zainteresowanie i były pożyczane na wystawy. Przedstawiają sceny batalistyczne, a także rysunkowy projekt portretu św. Kingi i szkic portretu Bolesława Śmiałego. Pozyskany przez nas ostatnio rysunek jest o tyle ważny dla Bochni, ponieważ jest to w tej chwili jedyny rysunek autorstwa Jana Matejki ściśle dotyczący bocheńskiego obiektu w naszych zbiorach – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Mamy teraz siedem matejkowskich rysunków, ale tak naprawdę takim ewidentnie związanym z Bochnią jest właśnie ten. Moim zdaniem to jest też cenne z tego powodu, że to jest potwierdzenie kontaktów rzeczywistych a nie domniemywanych, czy wręcz urojonych. To jest faza projektu, który został zrealizowany – podkreślił dyrektor Jan Flasza.

Rysunek jest niewielkich rozmiarów (sam witraż to ok. 13 x 9 cm) i oprócz witrażu z motywem rybiego pęcherza widać na nim but z opisem: „na białym atłasie złote pręciki”. To zapewne szkic do innego dzieła Jana Matejki. Rysunek datowany jest na lata 1890-1893, czyli jest jednym z ostatnich dzieł Jana Matejki, który zmarł 1 listopada 1893 r.

Rysunek został zakupiony od prywatnej osoby i kosztował prawie 10 tys. zł. Zakup możliwy był dzięki zwiększeniu przez Radę Miasta Bochnia dotacji dla Muzeum. Rysunek symbolicznie został przekazany dyrekcji Muzeum przez władze miasta 6 grudnia podczas Bocheńskiego Dnia Świętego Mikołaja (galeria z tego wydarzenia TUTAJ).

Prawdopodobnie dzieło będzie można osobiście zobaczyć już w styczniu. Dyrektor Jan Flasza planuje wtedy zorganizować niedzielne spotkanie poświęcone nowemu nabytkowi.

Prace przy projektowaniu wnętrza kaplicy św. Kingi to niejedyny wkład Jana Matejki w Bazylikę św. Mikołaja. Najsłynniejszym dziełem Mistrza dotyczącym tego kościoła jest rysunek fasady, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie Oddział Dom Jana Matejki. Narysował też dzwonnicę.

Obecnie z powodu prac remontowych nie można zobaczyć od wewnątrz witraża w kaplicy św. Kingi. Poniżej archiwalne zdjęcia Wojtka Salamona przedstawiające to miejsce.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Policja zatrzymała prawa jazdy 4 kierowcom. W terenie zabudowanym pędzili ponad 100 km/h

W ciągu czterech ostatnich dni bocheńska drogówka zatrzymała na 3 miesiące prawa jazdy kolejnym kierowcom, którzy za nic mieli obowiązujące ograniczenia prędkości.

Małopolska. Nowy wojewoda już pracuje. „Stawiam na sprawny i efektywny urząd”

Premier Mateusz Morawiecki z dniem 8 sierpnia 2020 roku powołał na stanowisko wojewody małopolskiego Łukasza Kmitę. Wczoraj po południu nowy wojewoda spotkał...

Mama 5-latki potrącona przez samochód walczy o powrót do zdrowia

Ewa pochodzi z Bochni, obecnie mieszka w Niepołomicach. To właśnie tam 4 czerwca doszło do feralnego wypadku, w którym kobieta poważnie ucierpiała....

Brzesko. Unijna dotacja na termomodernizację miejskiego przedszkola

Brzesko dostanie blisko 0,5 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację przedszkola nr 10. Umowę na dofinansowanie podpisała dziś Marta Malec-Lech z zarządu województwa...

Są wyniki matur. W powiecie bocheńskim zdawalność na poziomie 86,6%

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała wyniki tegorocznych matur w poszczególnych szkół. W szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Bocheński,...

Artykuły promocyjne

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora OC/AC?

Kupno nowego ubezpieczenia komunikacyjnego to nieodzowny element posiadania samochodu. Zazwyczaj wszystko odbywało się poprzez strony internetowe ubezpieczycieli...

Ruszył sklep internetowy Delikatesów Bocheńskich Passa!

www.delikatesy.bochnia.pl – to adres sklepu internetowego Delikatesów Bocheńskich Passa (Galeria Bocheńska). Sklep już ruszył...

Ogłoszenia

Podziękowanie

Wyrażam głęboki szacunek i wdzięczność dla personelu medycznego Oddziału Chorób Wewnętrznych II Szpitala Powiatowego w Bochni. W szczególności dla...

CO? GDZIE? KIEDY?

sierpień, 2020

22,235FaniLubię
815ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X