R e k l a m a

Muzeum w Bochni ma prawdziwą perełkę! To rysunek autorstwa Jana Matejki

-

Od kilku tygodni Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni posiada rysunek Jana Matejki. Niewielkie, ale niezwykle cenne, dzieło przedstawia witraż w kaplicy św. Kingi w Bazylice św. Mikołaja.

Kaplica św. Kingi, znajdująca się w północnej części Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, posiada neogotyckie wyposażenie zaprojektowane pod koniec XIX wieku przez Jana Matejkę. O wkładzie jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w wygląd tego miejsca wiemy m.in. z zachowanych dokumentów. Rysunek przedstawiający witraż jest jednak prawdziwym rarytasem.

Chociaż jest to siódme dzieło Jana Matejki z zbiorach bocheńskiego Muzeum, to jest jednocześnie pierwszym dotyczącym bezpośrednio Bochni.

Mamy sześć rysunków Jana Matejki, które zresztą budzą zainteresowanie i były pożyczane na wystawy. Przedstawiają sceny batalistyczne, a także rysunkowy projekt portretu św. Kingi i szkic portretu Bolesława Śmiałego. Pozyskany przez nas ostatnio rysunek jest o tyle ważny dla Bochni, ponieważ jest to w tej chwili jedyny rysunek autorstwa Jana Matejki ściśle dotyczący bocheńskiego obiektu w naszych zbiorach – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Mamy teraz siedem matejkowskich rysunków, ale tak naprawdę takim ewidentnie związanym z Bochnią jest właśnie ten. Moim zdaniem to jest też cenne z tego powodu, że to jest potwierdzenie kontaktów rzeczywistych a nie domniemywanych, czy wręcz urojonych. To jest faza projektu, który został zrealizowany – podkreślił dyrektor Jan Flasza.

Rysunek jest niewielkich rozmiarów (sam witraż to ok. 13 x 9 cm) i oprócz witrażu z motywem rybiego pęcherza widać na nim but z opisem: „na białym atłasie złote pręciki”. To zapewne szkic do innego dzieła Jana Matejki. Rysunek datowany jest na lata 1890-1893, czyli jest jednym z ostatnich dzieł Jana Matejki, który zmarł 1 listopada 1893 r.

Rysunek został zakupiony od prywatnej osoby i kosztował prawie 10 tys. zł. Zakup możliwy był dzięki zwiększeniu przez Radę Miasta Bochnia dotacji dla Muzeum. Rysunek symbolicznie został przekazany dyrekcji Muzeum przez władze miasta 6 grudnia podczas Bocheńskiego Dnia Świętego Mikołaja (galeria z tego wydarzenia TUTAJ).

Prawdopodobnie dzieło będzie można osobiście zobaczyć już w styczniu. Dyrektor Jan Flasza planuje wtedy zorganizować niedzielne spotkanie poświęcone nowemu nabytkowi.

Prace przy projektowaniu wnętrza kaplicy św. Kingi to niejedyny wkład Jana Matejki w Bazylikę św. Mikołaja. Najsłynniejszym dziełem Mistrza dotyczącym tego kościoła jest rysunek fasady, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie Oddział Dom Jana Matejki. Narysował też dzwonnicę.

Obecnie z powodu prac remontowych nie można zobaczyć od wewnątrz witraża w kaplicy św. Kingi. Poniżej archiwalne zdjęcia Wojtka Salamona przedstawiające to miejsce.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024