R e k l a m a

Jest akt oskarżenia przeciw byłemu proboszczowi z Grobli. Molestował seksualnie ministrantów i lektorów?

Przegląd prasy

-

Były proboszcz parafii w Grobli (gmina Drwinia, powiat bocheński) ks. Marian W. stanie przed sądem w związku z zarzutami dotyczącymi molestowania seksualnego małoletnich. – Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała przed świętami do Sądu Rejonowego w Nowym Targu akt oskarżenia w tej sprawie – poinformowała „Gazeta Krakowska”.

66-letni dziś ks. Marian W. był proboszczem w Grobli w latach 2005-2007. Wcześniej przez wiele lat kierował parafią w Grywałdzie. Z Grobli odszedł do Szalowej, a 6 lat później został przeniesiony do parafii w Krasnem-Lasocicach.

W maju zeszłego roku do tarnowskiej kurii wpłynęło zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ks. Mariana W. Dwa dni później kuria oficjalnie zawiadomiła policję. Duchowny został zatrzymany na początku lipca 2019 roku, w domu dla duchownych emerytów w Tarnowie. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Jak informuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Leszek Karp, rzecznik prasowy nowosądeckiej prokuratury okręgowej, ksiądz Marian W. jest oskarżony o to, że w okresie od 2003 r. do 2012 r. dopuścił się 12 przestępstw określonych w artykule 200 par. 1 Kodeksu karnego oraz w artykule 199 par. 2 Kodeksu karnego na szkodę 11 małoletnich, w tym 7 osób poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których był proboszczem. – Wszyscy oni byli lektorami lub ministrantami służącymi do mszy świętej – zaznaczył rzecznik w rozmowie z gazetą.

„GK” podkreśla, że prokuratura odkryła, że duchowny zmuszał do innych czynności seksualnych 11 innych ministrantów, ale tych zdarzeń nie obejmuje akt oskarżenia ze względu na przedawnienie. – Nie zmienia to jednak faktu, że ksiądz zdaniem prokuratury skrzywdził w kilku parafiach diecezji tarnowskiej aż 22 osoby – zauważa dziennik.

Tymczasem tarnowska kuria rozpoczęła proces kanoniczny w celu usunięcia ks. Mariana W. ze stanu kapłańskiego (został zawieszony do czasu wyroku sądu świeckiego).

Art. 200 par. 1 kodeksu karnego

„Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”

Art. 199. kodeksu karnego

§ 1. Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony na szkodę małoletniego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia