Jest akt oskarżenia przeciw byłemu proboszczowi z Grobli. Molestował seksualnie ministrantów i lektorów?

Przegląd prasy

-

Były proboszcz parafii w Grobli (gmina Drwinia, powiat bocheński) ks. Marian W. stanie przed sądem w związku z zarzutami dotyczącymi molestowania seksualnego małoletnich. – Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała przed świętami do Sądu Rejonowego w Nowym Targu akt oskarżenia w tej sprawie – poinformowała „Gazeta Krakowska”.

66-letni dziś ks. Marian W. był proboszczem w Grobli w latach 2005-2007. Wcześniej przez wiele lat kierował parafią w Grywałdzie. Z Grobli odszedł do Szalowej, a 6 lat później został przeniesiony do parafii w Krasnem-Lasocicach.

W maju zeszłego roku do tarnowskiej kurii wpłynęło zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ks. Mariana W. Dwa dni później kuria oficjalnie zawiadomiła policję. Duchowny został zatrzymany na początku lipca 2019 roku, w domu dla duchownych emerytów w Tarnowie. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Jak informuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Leszek Karp, rzecznik prasowy nowosądeckiej prokuratury okręgowej, ksiądz Marian W. jest oskarżony o to, że w okresie od 2003 r. do 2012 r. dopuścił się 12 przestępstw określonych w artykule 200 par. 1 Kodeksu karnego oraz w artykule 199 par. 2 Kodeksu karnego na szkodę 11 małoletnich, w tym 7 osób poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których był proboszczem. – Wszyscy oni byli lektorami lub ministrantami służącymi do mszy świętej – zaznaczył rzecznik w rozmowie z gazetą.

„GK” podkreśla, że prokuratura odkryła, że duchowny zmuszał do innych czynności seksualnych 11 innych ministrantów, ale tych zdarzeń nie obejmuje akt oskarżenia ze względu na przedawnienie. – Nie zmienia to jednak faktu, że ksiądz zdaniem prokuratury skrzywdził w kilku parafiach diecezji tarnowskiej aż 22 osoby – zauważa dziennik.

Tymczasem tarnowska kuria rozpoczęła proces kanoniczny w celu usunięcia ks. Mariana W. ze stanu kapłańskiego (został zawieszony do czasu wyroku sądu świeckiego).

Art. 200 par. 1 kodeksu karnego

„Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”

Art. 199. kodeksu karnego

§ 1. Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony na szkodę małoletniego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Studniówka I LO – ZDJĘCIA

Maturzyście z 10 klas z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego wraz z osobami towarzyszącymi oraz nauczycielami bawiło się w sobotę...

CBŚ zlikwidowało sieć agencji towarzyskich. Akcja także w Brzesku – WIDEO

CBŚP poinformowało dziś o zatrzymaniu 7 osób podejrzanych o czerpanie korzyści z działalności sieci agencji towarzyskich. W wyniku akcji zlikwidowano 19 ...

Burmistrz przekazał nowy sprzęt bocheńskiej policji

24 stycznia w budynku Komendy Powiatowej Policji w Bochni burmistrz Stefan Kolawiński przekazał na ręce komendanta – inspektora Jerzego Polczyka dwa kompletne...

Bochniacy uczcili 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia br., w 157 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, delegacja Stowarzyszenia Bochniaków oddała cześć poległym powstańcom, zapalając znicze pod pomnikiem im poświęconym, na cmentarzu św. Rozalii w Bochni....

Artykuły promocyjne

Zakupy w sieci. Jak robić je bezpiecznie?

Co roku w grudniu świat ogarnia przedświąteczny zakupowy szał. Przeciskanie się przez tłumy w centrach handlowych i...

Ferie w Kopalni Soli Bochnia

Spotkanie z legendarnym Skarbnikiem, Trasa Turystyczna z ekspozycją multimedialną z przeprawą łodzią i przejściem Końską Drogą, oraz...

Bochnia. Czujnik jakości powietrza Airly zamontowano na os. Panorama

Deweloper wznoszący osiedle Panorama przy ul. Brzeźnickiej postanowił sfinansować zakup i utrzymanie czujnika jakości powietrza od firmy Airly. To szósty taki czujnik...

Ogłoszenia

PRACA: Sklep KOMFORT zatrudni sprzedawcę

Sklep KOMFORT Bochnia, ul. Proszowska 1 poszukuje energicznej osoby na stanowisko: Sprzedawca

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2020

20,423FaniLubię
674ObserwującyObserwuj
509SubskrybującySubskrybuj
X