Prymas Polski o filmie Sekielskich: „To nie jest atak na Kościół”

-

– Nie widzę w tym filmie żadnego ataku na Kościół. Wręcz przeciwnie. Również abp Gądecki po obejrzeniu filmu podziękował panu Sekielskiemu. To jest jeszcze jeden element do naszej walki, naszego zmagania się z pedofilią – mówił dziś rano w Radiu ZET prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. W ten sposób głowa polskiego Kościoła podważa przekaz płynący od polityków – także w Bochni.

Duchowny rozmawiał z dziennikarką stacji Beatą Lubecką w programie „Gość Radia ZET”. Przyznał, że film „Tylko nie mów nikomu” oglądał już w sobotę, w dniu premiery, natychmiast gdy pojawił się w internecie.

– Najbardziej poruszył mnie i zabolał moment konfrontacji osób skrzywdzonych z krzywdzicielami. Sam dramat osób, które musiały wracać do traumatycznych przeżyć swojego dzieciństwa. Wcześniej tego nie doświadczyłem – mówił abp Wojciech Polak.

W blisko godzinnej rozmowie hierarcha ocenił m.in.: – Myślę, że dziś już chyba nikt nie będzie wypierać ze świadomości, że do takich przestępstw w Kościele dochodzi. To nie jest pierwsze ujawnienie, to nie jest początek problemu, o którym mówimy. To sytuacja, w której trwamy.

Arcybiskup przyznał, że „sytuacja w polskim Kościele jest poważna”. Pytany o konkretne działania, poinformował o zwołanej na 22 maja Radzie Stałej. – Musimy jeszcze raz zrobić analizę tego, o czym dziś się mówi, o aktualnej sytuacji. Pokazać jakie kroki będziemy podejmować.

Arcybiskup został także zapytany o odmowę udziału w filmie Tomasza Sekielskiego. Przyznał, że zachował się nieco asekuracyjnie, nie znając twórczości autora i nie wiedząc czego spodziewać się po tej produkcji. Dziś o filmie mówił tylko dobrze: – Okazało się, że dzieło nie jest nierzetelne. Jest wstrząsającym świadectwem. Zapytany, co chciałby za pośrednictwem stacji przekazać Tomaszowi Sekielskiemu powiedział: – Chciałbym go pozdrowić i podziękować za dokument, który zrobił. Jest to element kruszenia pewnej mentalności. Hierarcha wyraził gotowość wystąpienia w drugiej części filmu, jeśli zostanie o to poproszony.

Politycy myślą inaczej?

Nie wszyscy uważają tak jak głowa polskiego Kościoła. Wielu polityków uważa wręcz odwrotnie. We wtorek w Bochni, na zwołanej konferencji prasowej, poseł PiS i kandydat do Parlamentu Europejskiego Włodzimierz Bernacki mówił:

– Chciałbym podkreślić, że to uderzenie w Kościół (bo tak to chyba trzeba traktować; termin opublikowania tego filmu, nie jest terminem przypadkowym) jest nacechowane i nakierowane, omówieniem nie zjawiska pedofilii w ogóle, ale zjawiska negatywnego, które występuje w Kościele. (…) Buduje się takie przekonanie, że pedofilia jest tym zjawiskiem, które jest związane tylko ze środowiskiem hierarchów, dostojników czy też kapłanów.

Parlamentarzysta ocenił, że jest to „budowanie mylnego przekonania” oraz „dążenie do tego, aby uderzyć w tę pozytywną relację pomiędzy wspólnotą kościoła, a wspólnotą narodową poprzez próbę zdyskredytowania nie tylko kościoła instytucjonalnego, ale kościoła w ogóle”.

Włodzimierz Bernacki zaapelował też: – Dlatego drodzy państwo miejmy na uwadze właśnie te fakty, kiedy będziemy zmierzali do urn 26 maja i zastanówmy się tak naprawdę nad przyczynami tak agresywnej kampanii w tym wymiarze religijnym.

Poseł przyznał jednak, że filmu jeszcze nie widział, choć zapewnił, że na pewno go obejrzy. Pełna relacja z tej konferencji prasowej TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Gmina Bochnia: Woda już bez bakterii

Można już bezpiecznie pić wodę pochodzącą ze Strefy Zbiorowego Zaopatrzenia Wola Nieszkowska – Nieszkowice Wielkie w gminie Bochnia. W...

Nietrzeźwy weekend na drogach Bocheńszczyzny. Rekordzista miał prawie 3 promile

W miniony weekend policjanci patrolujący drogi powiatu bocheńskiego zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących, z których rekordzista kierował samochodem osobowym mając w organizmie...

Brzesko. Matka zatrzasnęła w samochodzie roczne dziecko

O pomoc do służb ratunkowych zwróciła się kobieta, która przez przypadek pozostawiła klucze w samochodzie i zatrzasnęła w nim swojego...

Brzesko-Okocim. Przewróciła się ciężarówka pełna żwiru – ZDJĘCIA

W poniedziałek na drodze krajowej nr 75 Brzesko-Nowy Sącz w miejscowości Okocim ciężarówka wioząca żwir wypadła z drogi i przewróciła się na...

„Bez kolekcjonerów nie byłoby muzeów”. Muzealia 2019 – ZDJĘCIA

W sobotę i niedzielę w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zorganizowano Muzealia 2019. Hasło tego wydarzenia brzmiało: „Bez kolekcjonerów nie byłoby...

CO? GDZIE? KIEDY?

maj, 2019

26maj07:0021:00Wybory do Parlamentu Europejskiego

30maj20:00Bukartyk i AjagoreKoncert

Więcej wydarzeń
18,315FaniLubię
548ObserwującyObserwuj
X