Prymas Polski o filmie Sekielskich: „To nie jest atak na Kościół”

-

– Nie widzę w tym filmie żadnego ataku na Kościół. Wręcz przeciwnie. Również abp Gądecki po obejrzeniu filmu podziękował panu Sekielskiemu. To jest jeszcze jeden element do naszej walki, naszego zmagania się z pedofilią – mówił dziś rano w Radiu ZET prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. W ten sposób głowa polskiego Kościoła podważa przekaz płynący od polityków – także w Bochni.

Duchowny rozmawiał z dziennikarką stacji Beatą Lubecką w programie „Gość Radia ZET”. Przyznał, że film „Tylko nie mów nikomu” oglądał już w sobotę, w dniu premiery, natychmiast gdy pojawił się w internecie.

– Najbardziej poruszył mnie i zabolał moment konfrontacji osób skrzywdzonych z krzywdzicielami. Sam dramat osób, które musiały wracać do traumatycznych przeżyć swojego dzieciństwa. Wcześniej tego nie doświadczyłem – mówił abp Wojciech Polak.

W blisko godzinnej rozmowie hierarcha ocenił m.in.: – Myślę, że dziś już chyba nikt nie będzie wypierać ze świadomości, że do takich przestępstw w Kościele dochodzi. To nie jest pierwsze ujawnienie, to nie jest początek problemu, o którym mówimy. To sytuacja, w której trwamy.

Arcybiskup przyznał, że „sytuacja w polskim Kościele jest poważna”. Pytany o konkretne działania, poinformował o zwołanej na 22 maja Radzie Stałej. – Musimy jeszcze raz zrobić analizę tego, o czym dziś się mówi, o aktualnej sytuacji. Pokazać jakie kroki będziemy podejmować.

Arcybiskup został także zapytany o odmowę udziału w filmie Tomasza Sekielskiego. Przyznał, że zachował się nieco asekuracyjnie, nie znając twórczości autora i nie wiedząc czego spodziewać się po tej produkcji. Dziś o filmie mówił tylko dobrze: – Okazało się, że dzieło nie jest nierzetelne. Jest wstrząsającym świadectwem. Zapytany, co chciałby za pośrednictwem stacji przekazać Tomaszowi Sekielskiemu powiedział: – Chciałbym go pozdrowić i podziękować za dokument, który zrobił. Jest to element kruszenia pewnej mentalności. Hierarcha wyraził gotowość wystąpienia w drugiej części filmu, jeśli zostanie o to poproszony.

Politycy myślą inaczej?

Nie wszyscy uważają tak jak głowa polskiego Kościoła. Wielu polityków uważa wręcz odwrotnie. We wtorek w Bochni, na zwołanej konferencji prasowej, poseł PiS i kandydat do Parlamentu Europejskiego Włodzimierz Bernacki mówił:

– Chciałbym podkreślić, że to uderzenie w Kościół (bo tak to chyba trzeba traktować; termin opublikowania tego filmu, nie jest terminem przypadkowym) jest nacechowane i nakierowane, omówieniem nie zjawiska pedofilii w ogóle, ale zjawiska negatywnego, które występuje w Kościele. (…) Buduje się takie przekonanie, że pedofilia jest tym zjawiskiem, które jest związane tylko ze środowiskiem hierarchów, dostojników czy też kapłanów.

Parlamentarzysta ocenił, że jest to „budowanie mylnego przekonania” oraz „dążenie do tego, aby uderzyć w tę pozytywną relację pomiędzy wspólnotą kościoła, a wspólnotą narodową poprzez próbę zdyskredytowania nie tylko kościoła instytucjonalnego, ale kościoła w ogóle”.

Włodzimierz Bernacki zaapelował też: – Dlatego drodzy państwo miejmy na uwadze właśnie te fakty, kiedy będziemy zmierzali do urn 26 maja i zastanówmy się tak naprawdę nad przyczynami tak agresywnej kampanii w tym wymiarze religijnym.

Poseł przyznał jednak, że filmu jeszcze nie widział, choć zapewnił, że na pewno go obejrzy. Pełna relacja z tej konferencji prasowej TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Od 1 marca wszyscy mają segregować odpady. Co jeśli tego nie zrobią?

Od 1 marca 2020 r. wszyscy mieszkańcy Miasta Bochnia będą zobligowani do segregacji śmieci. Jeśli odbiorca stwierdzi, że odpady zbierane są w sposób niewłaściwy, właściciel nieruchomości...

Brytyjski sąd podjął decyzję o ekstradycji męża Grażyny Kuliszewskiej

- Brytyjski sąd zdecydował o ekstradycji do Polski Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej - informują ogólnopolskie media. Dzisiaj zapadł werdykt, ale mężczyzna...

Bochnia. Kobieta na przystanku wpadła pod busa

Nieszczęśliwy wypadek na przystanku autobusowym w Bochni. Poszkodowana 50-letnia kobieta trafiła do szpitala. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około...

Stanisław Bukowiec: „Chcemy włączyć się bardzo aktywnie w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy”

- Jako zarząd okręgu tarnowskiego Porozumienia chcemy włączyć się bardzo aktywnie w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy - przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej...

Łapanów. Nie będzie dochodzenia ws. rzekomego przywłaszczenia 70 tys. zł z konta parafii

Prokuratura Rejonowa w Bochni odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie rzekomego przywłaszczenia 70 tys. zł z konta parafii św. Bartłomieja w Łapanowie. Anonimowy...

Artykuły promocyjne

Fotowoltaika. Jakie korzyści i oszczędności? Przyjdź na darmowe spotkanie w kinie REGIS!

Firma Edison Energia serdecznie zaprasza mieszkańców miasta oraz gminy Bochnia na spotkanie, które ma na celu przybliżenie...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

luty, 2020

20,554FaniLubię
680ObserwującyObserwuj
525SubskrybującySubskrybuj
X