Tężnia solankowa odebrana z uwagami. Otwarcie na wiosnę. Nie będzie czynna zawsze – WIDEO

-

Budowa tężni solankowej przy Plantach Salinarnych w Bochni została zakończona w terminie. Podczas odbioru urzędnicy stwierdzili jednak pewne nieprawidłowości, które mają być usunięte przez wykonawcę do 31 marca br. (rozruch i tak planowany był na wiosnę). Redakcja Bochnianin.pl dotarła do dwóch ciekawych informacji dotyczących funkcjonowania tężni: obiekt ma być wyłączany przy średniej dobowej temperaturze poniżej +4 st. C, a wejście do komory solnej będzie kosztowało 2 zł.

Zadanie o nazwie „Budowa tężni wraz z komorą solną w Bochni” realizowane jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą jest firma ZUE S.A., z którą władze miasta podpisały umowę w czerwcu 2018 r. Symboliczne „pierwsze łopaty” pod budowę tężni wbito 18 kwietnia 2019 r. (relację z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ).

W ramach tego zadania przy Szkole Podstawowej nr 2 powstał również kompleks nowoczesnych boisk wraz z infrastrukturą. Trzy boiska asfaltowe zastąpiono dwoma nowymi. Jedno ze sztuczną trawą do gry w piłkę nożną i piłkę ręczną, drugie z nawierzchnią poliuretanową do koszykówki i siatkówki. Ponadto powstał nowy plac zabaw z zieloną siłownią i bieżnia. Zamontowano też oświetlenie oraz elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci).

Odbiór z uwagami

Ostatecznym terminem realizacji inwestycji był 30 grudnia 2019 r. Dokładnie w ten dzień urzędnicy przeprowadzili odbiór.

Obiekt został odebrany 30 grudnia, z uwagami, które wykonawca na bieżąco usuwa. Niektóre prace uzależnione są od warunków pogodowych. Generalnie wszystkie elementy muszą być poprawione do kolejnego uruchomienia tężni (przed odbiorem tężnia została uruchomiona, żeby sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie wykonane – przyp. red.) planowanego do 31 marca 2020 r. (uzależnione od warunków pogodowych). Ponowny generalny przegląd po okresie zimowym odbędzie się przed ponownym uruchomieniem tężni solankowej – poinformował redakcję Bochnianin.pl Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

W tej chwili prowadzone są czynności zmierzające do przekazania obiektów rekreacyjno-sportowych Szkole Podstawowej nr 2. Planowany termin ich otwarcia dla młodzieży szkolnej to koniec ferii zimowych. Ponadto przygotowujemy się do akcji promocyjnej tężni solankowej – przyznał Robert Cerazy.

Bilet do komory solnej za 2 zł

Znamy już niektóre zasady dotyczące korzystania z obiektu. Już jakiś czas temu urzędnicy informowali, że obiekty będą zamykane na noc. Prawdopodobnie w miesiącach letnich tężnia będzie otwarta do godz. 22:00.

Dokładny terminarz otwarcia obiektów i zasady korzystania z nich podamy w późniejszym terminie przed uruchomieniem – przekazał Robert Cerazy.

Zastępca burmistrza zapewnił też, że „obiekty są na bieżąco monitorowane”.

Od początku budowy obiektu władze miasta informowały, że wstęp do tężni będzie bezpłatny, ale za wejście do komory solnej pobierana będzie symboliczna opłata. Teraz wiadomo już jaka będzie jej wysokość.

Co do zasady wejście do bocheńskiej tężni będzie nieodpłatne. Natomiast korzystanie z komory solnej / inhalacyjnej będzie odpłatne w kwocie 2 zł za każde wejście – podał Robert Cerazy.

Na pytanie o roczne koszty funkcjonowania tężni zastępca burmistrza R. Cerazy odpowiedział: – Roczne koszty funkcjonowania tężni zawarte są we wniosku aplikacyjnym. Natomiast o rzeczywistych kosztach funkcjonowania obiektu będzie można mówić po zakończeniu pierwszego pełnego sezonu eksploatacji obiektu.

Wyłączenie tężni przy +4 °C

Najbardziej zaskakującą informacją jest kwestia funkcjonowania tężni w niskich temperaturach. Wiele obiektów działających w Polsce jest zamykanych na okres zimowy. Technologia nie pozwala bowiem na prawidłowe działanie tężni w niskich temperaturach. W internecie najczęściej pojawia się informacja o zamarzaniu solanki przy -4 stopniach Celsjusza (im więcej soli w wodzie tym niższa temperatura zamarzania).

Kilka przykładów:

  • tężnia w Wieliczce na razie działa (decyzja o wyłączeniu podejmowana jest, gdy minusowe temperatury utrzymują się przez pewien czas);
  • tężnia w Rabce jest obecnie zamknięta;
  • rok temu tężnię w Rybniku zamknięto na początku listopada, a otwarto wiosną.

Natomiast w przypadku Bochni graniczną temperaturą, od której tężnia będzie musiała być wyłączona, ma być +4 °C. – Średnia dobowa temperatura w dzień i w nocy min. plus 4 stopnie Celsjusza – poinformował Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Nie oznacza to oczywiście zamknięcia całego obiektu na zimę. Obiekt prawdopodobnie będzie otwarty, ale przy zbyt niskich temperaturach nie będzie pełnił inhalacyjnej funkcji. Z kolei komora solna ma działać przez cały rok.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2021

X