Bochnia. Radni zajmą się petycją ws. intronizacji Jezusa na „Króla Polski”

-

W programie najbliższej sesji Rady Miasta Bochnia jest projekt uchwały dotyczący rozpatrzenia petycji zawierającej postulat poparcia dokonania pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Taka petycja oficjalnie wpłynęła do rady miasta i trzeba się nią zająć.

Autorką petycji jest Renata Sutor, prawniczka z Rabki-Zdroju. W internecie można znaleźć krótki film, w którym autorka mówi o swojej inicjatywie. Wyjaśnia, że petycję o dokonanie pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski wysłała 27 listopada 2019 r. do Konferencji Episkopatu Polski oraz Prymasa Polski.

Głównym powodem napisania i wysłania tej petycji była pielgrzymka, którą odbyłam do Krakowa, do Łagiewnik, na uroczystości intronizacyjne, które miały miejsce 24 listopada 2019 r. Jak byłam na tej uroczystości to część wiernych mówiła, że ta uroczystość jest niepełna, że intronizacja powinna być jeszcze raz zrobiona – uroczyście, przez wszystkich wiernych, przez wszystkie władze świeckie i kościelne, według wskazań Rozalii Celakównej – mówi Renata Sutor.

Swoją petycję wysłała również do większości samorządów lokalnych w Polsce (gmin, powiatów, województw). Takie pismo trafiło m.in. do bocheńskiego magistratu. Autorka chce, aby rada miasta odrębną uchwałą poparła jej petycję skierowaną już do Konferencji Episkopatu Polski.

Co jest w petycji?

Głównym celem liczącej 6 stron petycji ma być „zażegnanie wszelkich sporów w Kościele”. Autorka oceniła, że „Kościół w Polsce jest podzielony i nie ma takiej pełnej jedności jak 30 lat temu”.

Petycja zawiera wizje trzech kobiet (Maria, Michalina i Magdalena), które przekazały autorce „co będzie się działo w Polsce i na świecie, jeśli nie dojdzie do pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski”.

Kilka cytatów z opisów wizji:

  • kwiecień 2019 r. – śnił się jej – Pan Prezes PiS-u – Jarosław Kaczyński, który pocałował Michalinę w rękę i składał jej gratulacje. Pokazał jej białą kartkę, gdzie wszystko było o niej napisane. Zanim dostał się z nią na rozmowę poprosił o pomoc starszego, siwego mężczyznę, który zaprowadził go na rozmowę z Michaliną. Po tej rozmowie Pan Jarosław Kaczyński poszedł na podwórko i rozmawiał z ptakami i drzewami. Z tego snu Michalina wywnioskowała, że w porze roku (jesienno-zimowej), gdzie szybko się ściemnia Pan Jarosław Kaczyński zachoruje na chorobę psychiczną, a jego partia podzieli się na kilka części (trzy lub cztery), a tym samym w Polsce będą wcześniejsze wybory i wygra takie ugrupowanie polityczne, które będzie krzewić tradycję chrześcijańską”;
  • lato 2019 r. – Michalinie śniło się, że była z misją dyplomatyczną u szejka. Miała kobietę jako tłumacza, aby zawrzeć pokój i ten pokój zawarła (był to kraj arabski, gdyż w oknie miała zamontowaną klatkę, tak aby mężczyźni jej nie widzieli). Ten pokój był konieczny dla dobra Polski, a nawet Europy”;
  • 26 września 2019 r. (godz. 3. rano) – Michalinie śnił się Pan Minister Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro, który był bardzo zdenerwowany. Prawdopodobnie straci stanowisko lub nie będzie już Ministrem Sprawiedliwości”;
  • 9 października 2019 r. – Michalinie śniło się, że była na festynie z koleżanką i nagle na przyczepie, którą ciągnął samochód terenowy widziała – Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który siedział na koniu trojańskim. Michalina wie, że osobą, która podzieli obecną władzę w Polsce jest Zbigniew Ziobro i to z jego powodu będą przedwczesne wybory”.

Dwie uchwały o petycjach

Sprawą zajmowała się już komisja skarg, wniosków i petycji. Radni uznali petycję za niezasadną. Na razie w projekcie uchwały przygotowanym na najbliższą sesję Rady Miasta Bochnia pozostawiono kropki w miejscu, gdzie powinno znaleźć się słowo „zasadną” lub „niezasadną”.

Fragment omawianego projektu uchwały.

W treści tej petycji znajduje się również postulat dotyczący utworzenia na terenie Bochni bezpłatnego miejsca parkingowego.

Ponadto w programie sesji znajduje się jeszcze jedna uchwała dotycząca petycji złożonej przez Renatę Sutor. W drugiej z nich autorka chce bezpłatnych parkingów przed wszystkimi kościołami, cmentarzami i szpitalami. Poza tym domaga się regulacji cen produktów żywnościowych sprzedawanych na terenie szpitali.

Najbliższą sesję Rady Miasta Bochnia zaplanowano na 30 stycznia.


Polski kościół katolicki przyjął Jezusa za swojego króla i pana 19 listopada 2016 r. Akt przyjęcia rozpoczyna się słowami:

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą (wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi), by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród”.

Co ciekawe sam akt nie mówi o intronizacji Jezusa na króla Polski, a jedynie o „przyjęciu”. To skutek osiągniętego kompromisu. Jeszcze w 2008 r. Episkopat stwierdził bowiem, że wprowadzanie Jezusa na tron Polski jest „niewłaściwe i niepotrzebne”.

Kilka lat później okazało się, że sprawa nie została zakończona. Osiągnięty w 2016 r. kompromis Episkopat tłumaczył w ten sposób: „Nie trzeba więc Chrystusa intronizować w znaczeniu wynoszenia Go na tron i nadawania Mu władzy ani też ogłaszać Go Królem. On przecież jest Królem królów i Panem panów na wieki”.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X