R e k l a m a

TVP ABC poprawia błąd. „Najstarsza kopalnia soli w Polsce to kopalnia w Bochni”

-

Interwencja bocheńskiego starosty Adama Korty, którego po opisaniu sprawy przez Bochnianin.pl wsparli jeszcze poseł Stanisław Bukowiec oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, przyniosła efekt. TVP ABC poprawiła informację dotyczącą tego, która kopalnia soli jest najstarsza w Polsce. Dodatkowo do Bochni wysłano ekipę, by zrealizowała tutaj reportaż.

Przypomnijmy: w konkursie zorganizowanym przez „Teleranek” i telewizję TVP ABC, w którym zapytano o to „Gdzie znajduje się najstarsza w Polsce kopalnia soli?”, za prawidłową odpowiedź uznano wskazanie Wieliczki. Nagrody zgarnęły dzieci, które podały taką, błędną odpowiedź – jeśli były jakieś, które wskazały na Bochnię, to nie miały szans. Sprawę wychwycił jeden z użytkowników Twittera, nasza redakcja podała jego wpis dalej. Na przekłamanie zareagował starosta bocheński Adam Korta wysyłając oficjalne pismo do prezesa TVP Jacka Kurskiego. O sprawie szczegółowo pisaliśmy TUTAJ.

Po nagłośnieniu sprawy przez Bochnianin.pl do interwencji przyłączyli się poseł Stanisław Bukowiec oraz – jak wynika z wpisu parlamentarzysty na Twitterze – także burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Co ciekawe, nie zareagowała sama kopalnia.

Ostatecznie TVP ABC poprawiła wpis na swojej stronie internetowej – mocno go rozbudowując i podkreślając, że „pokłady soli w Bochni odkryto kilkadziesiąt lat wcześniej niż w kopalni w Wieliczce”.

TVP nie wspomina jednak, że to sprostowanie, zachowano też poprzednią listę laureatów. Przy okazji na stronie internetowej pojawiła się wpadka innego rodzaju: „złoża soli mogą pamiętać czasy dinozaurów – szacuje się, że mają aż dwadzieścia milionów lat”. Zgodnie z wiedzą naukowców dinozaury wyginęły 65 mln lat temu – ale w tej sprawie już raczej nikt z Bochni interweniował nie będzie.

Dodatkowa promocja

Oprócz naniesienia poprawek na stronie internetowej, TVP wysłała do Bochni ekipę (była tu 25 stycznia), która zrealizowała krótki reportaż o bocheńskiej kopalni soli. Jego fragment możecie zobaczyć poniżej:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc