Internauci wyśmiewają przejazd kolumny prezydenta Andrzeja Dudy przez Brzesko. Tylko czy słusznie?

-

Media społecznościowe rozgrzewa dziś filmik z przejazdu prezydenckiej kolumny przez Brzesko. Część internautów zarzuca policji i Służbie Ochrony Państwa, że w sposób kuriozalny i niebezpieczny pojazdy pokonywały przejazd kolejowy. Być może jednak cała awantura to jednak burza w szklance wody, a sprawa pokazuje, że łatwo jest wysuwać błędne wnioski znając jedynie wycinek całości.

Wideo zostało zarejestrowane dokładnie tydzień temu, 12 lutego. Prezydent Andrzej Duda wracał właśnie ze znajdującego się nieopodal zakładu CANPACK, który wizytował.

Tak to wygląda na udostępnianym w internecie filmiku:

Początkowo krytyczne komentarze internautów koncentrowały się na liczbie pojazdów w kolumnie („po co ich tyle”). Ten wątek zostawiamy na boku.

Potem zaczęto zwracać uwagę, że kolumna brawurowo wymija pojazdy stojące przecież przed przejazdem kolejowym, a przy pokonywaniu torów jeden z policjantów kuriozalnie wystawia przez okno lizak, jakby dając sygnał ewentualnie nadjeżdżającemu pociągowi.

Tak postrzegana sytuacja spotkała się z falą szyderstw, kpin, a nawet żądań dymisji osób odpowiedzialnych za narażenie na niebezpieczeństwo życia i zdrowia prezydenta. Pojawiają się komentarze, że to typowy „tupolewizm” i polskie „jakoś to będzie”.

Szersze spojrzenie zmienia całą sytuację

Być może te wszystkie emocje są niepotrzebne: tory są nieużytkowane, sygnalizator zatrzymał pojazdy nie dlatego, że nadjeżdża pociąg, ale reguluje on ruch na znajdującym się tuż za szynami skrzyżowaniu. A w związku z tym policjant lizaka wyciągnął nie po to aby dawać znać na przejeździe, ale na wspomnianym skrzyżowaniu, na które właśnie wjeżdżał radiowóz (tylko tego skrzyżowania na filmiku nie widać).

Tak to miejsce wygląda na Google Street View:

AKTUALIZACJA (20.02, 14:30):

W reakcji na nasz artykuł rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mł. insp. Sebastian Gleń przesłał jeszcze uzupełniającą informację:

– Jeśli chodzi o przejazd kolumny uprzywilejowanej 12 lutego około godz. 15.00, skrzyżowanie ulicy Solskiego i ulicy Starowiejskiej w Brzesku to nawiązując do Waszego artykułu dodać należy, że na skrzyżowaniu stał policjant który ręcznie kierował ruchem i zatrzymał inne pojazdy (nie widać  tego na nagraniu wideo krążącym w Internecie). Jeśli chodzi o linię kolejową tam przebiegającą to jest to nieczynna bocznica (!) – przejazd  pociągu tam odbywa się średnio raz w miesiącu i jest nam zgłaszany (wówczas nie było takiego przejazdu).  Natomiast  tarcza do zatrzymywania  („lizak”) często jest wyciągana także przez policjantów z eskort – bo niestety kierowcom zdarza się ruszać zaraz  po radiowozach, zanim przejadą rządowe limuzyny – i „wbijać się” w środek kolumny.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

ZUS: Ponad 1,9 tys. wniosków o odroczenie płatności składek w Małopolsce

W Małopolsce dotychczas wpłynęło przeszło 1,9 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty...

Koronawirus w Małopolsce. W porannym raporcie aż 11 nowych przypadków. 4 z powiatu brzeskiego

W sobotę w Małopolsce potwierdzono w sumie 19 przypadków zakażenia koronawirusem, a w niedzielnym porannym raporcie ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 11....

Bochnia. Ludzie wspierają ratowników. Już nie tylko maseczki – dziś dostali… kontener! – WIDEO

Szyjące maseczki panie w ciągu niespełna dwóch tygodni wykonały ich już 5 tysięcy (!). W tym krótkim czasie inicjatywa rozgałęziła się też...

Pożegnanie

Jan Czesak (1935 – 2020) Pożegnaliśmy wczoraj Jana Czesaka, Wieloletniego Prezesa Zarządu i Przewodniczącego...

Koronawirus w Małopolsce – bieżące podsumowanie. 109 zakażeń, 4 osoby w stanie ciężkim

Aktualnie w Małopolsce mamy 109 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83 lata. Najwięcej zakażonych...

Artykuły promocyjne

Galeria RONDO. Nowe godziny otwarcia

Od 1 marca bocheńska Galeria RONDO czynna jest o godzinę dłużej. To odpowiedź na prośby klientów, którzy...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

marzec, 2020

21,060FaniLubię
740ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X