R e k l a m a

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Brzesku

-

– Kolejny pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Małopolsce. Mężczyzna zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Brzesku – poinformowało dziś Radio Kraków. Stacja RDN Małopolska wyjaśniła kilka godzin później, że chodzi o kobietę w średnim wieku.

Jak podało RDN, mieszkanka powiatu brzeskiego zgłosiła się do szpitala z gorączką. Nie miała innych objawów, ale ponieważ przed kilkoma dniami wróciła z Włoch zapadła decyzja o przewiezieniu pacjentki karetką do placówki w Krakowie i obecnie przebywa on na oddziale zakaźnym Szpitala im. Żeromskiego w Nowej Hucie, gdzie są przeprowadzane kolejne badania, które mają zweryfikować ewentualną obecność Covid-19.

Jak dotąd w Polsce mimo kilku przypadków podejrzeń o zarażenie koronawirusem (jeden z nich ma miejsce w Krakowie, trwają badania), nie potwierdziło się ono u ani jednego pacjenta. Eksperci przekonują jednak, że pojawienie się wirusa nad Wisłą to tylko kwestia czasu.


Informacja Ministerstwa Zdrowia

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia