Rozdziele. Ośrodek do obowiązkowej kwarantanny w gotowości. Może przyjąć 49 osób

-

W sobotę późnym wieczorem władze powiatu bocheńskiego i gminy Żegocina otrzymały od wojewody małopolskiego polecenie przygotowania schroniska w Rozdzielu na ewentualne przyjęcie osób, które będą musiały przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę mającą wykluczyć u nich zakażenie koronawirusem – ustalił Bochnianin.pl.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu od dawna (od 2009 roku) widnieje w oficjalnym „Wojewódzkim planie działania na wypadek wystąpienia epidemii”, będąc na liście obiektów użyteczności publicznej, które mogą zostać przeznaczone na potrzeby kwarantanny. Takie obiekty wyznaczone są w każdym powiecie.

O takiej roli schroniska być może nawet mało kto wiedział (poza urzędnikami), bo do tej pory nie było potrzeby sięgać do zapisów planu. W sobotę wieczorem władze samorządowe poleceniem wojewody zostały zobowiązane do przygotowania obiektu na ewentualne przyjęcie osób do odbycia kwarantanny.

Kwarantanna – odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Od soboty w Polsce funkcjonuje stan zagrożenia epidemicznego. Na obowiązkową kwarantannę kierowane będą wszystkie osoby, które wracają z zagranicy, ale także osoby, które w kraju miały styczność z zakażonymi wirusem i wymagają odosobnienia. Wiele osób może przechodzić kwarantannę domową, ale należy być przygotowanym na przypadki, w których nie jest to możliwe.

– Osoba przekraczająca granicę będzie wypełniała kartę pobytu deklarującą miejsce spędzenia kwarantanny. Jeżeli nie ma takiego miejsca lub nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w swoim domu, wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać – poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

O tym czy i kto trafi do schroniska w Rozdzielu decydować będą – w zależności od potrzeb – służby wojewody. Natomiast o aprowizację punktu (pościel, środki czystości, żywność) musi zadbać samorząd gminy Żegocina.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

ZUS: Ponad 1,9 tys. wniosków o odroczenie płatności składek w Małopolsce

W Małopolsce dotychczas wpłynęło przeszło 1,9 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty...

Koronawirus w Małopolsce. W porannym raporcie aż 11 nowych przypadków. 4 z powiatu brzeskiego

W sobotę w Małopolsce potwierdzono w sumie 19 przypadków zakażenia koronawirusem, a w niedzielnym porannym raporcie ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 11....

Bochnia. Ludzie wspierają ratowników. Już nie tylko maseczki – dziś dostali… kontener! – WIDEO

Szyjące maseczki panie w ciągu niespełna dwóch tygodni wykonały ich już 5 tysięcy (!). W tym krótkim czasie inicjatywa rozgałęziła się też...

Pożegnanie

Jan Czesak (1935 – 2020) Pożegnaliśmy wczoraj Jana Czesaka, Wieloletniego Prezesa Zarządu i Przewodniczącego...

Koronawirus w Małopolsce – bieżące podsumowanie. 109 zakażeń, 4 osoby w stanie ciężkim

Aktualnie w Małopolsce mamy 109 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83 lata. Najwięcej zakażonych...

Artykuły promocyjne

Galeria RONDO. Nowe godziny otwarcia

Od 1 marca bocheńska Galeria RONDO czynna jest o godzinę dłużej. To odpowiedź na prośby klientów, którzy...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

marzec, 2020

21,059FaniLubię
739ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X