Rewitalizacja. Modernizacja zachodniej pierzei ze wsparciem województwa. Kiedy przetarg?

-

W poniedziałek bocheńscy radni będą decydować o zmianach w tegorocznym budżecie Bochni. Jedna z pozycji dotyczy wprowadzenia do budżetu 0,5 mln zł z budżetu województwa małopolskiego z przeznaczeniem na modernizację zachodniej pierzei Rynku, ulicy Szewskiej i skrzyżowania „pod trzema lampami”.

W projekcie uchwały przygotowanej na poniedziałkową sesję nadzwyczajną znajduje się kwota 500 tys. zł z budżetu województwa małopolskiego na realizację „Przebudowy układu komunikacyjnego drogi wojewódzkiej nr 965 w ramach projektu „Rewitalizacja centrum miasta Rynek OD-NOWA””.

To jednak nie koniec tegorocznego wsparcia województwa na ten cel. W grudniu radny wojewódzki Piotr Dziurdzia złożył poprawkę do projektu budżetu zwiększającą wsparcie do 1 mln zł. W czwartek poinformował, że zarząd województwa podjął już decyzję o przeznaczeniu 1 mln zł na remont zachodniej pierzei.

W poniedziałek radni będą głosować przeznaczenie 0,5 mln zł, bo władze Bochni na razie dysponują porozumieniem opiewającym na taką kwotę. Dalszego zwiększenia można spodziewać się w ciągu roku.

Jeżeli radni przegłosują zmiany w budżecie to urzędnicy ogłoszą przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji. Będzie to już drugie postępowanie w tej sprawie. Pierwszy przetarg, ogłoszony we wrześniu 2019 r., został unieważniony, bo jedyna oferta jaka wpłynęła była wyższa o ponad 1 mln zł od założonych środków (3 988 542,20 zł, a magistrat zabezpieczył 2,9 mln zł).

Prace mają potrwać do połowy 2021 roku. Na przyszły rok urzędnicy chcą zabezpieczyć na to zadanie 3 mln zł. Możliwe, że część z tych pieniędzy również będzie pochodzić z budżetu województwa małopolskiego.

Zakres prac zadania „Przebudowa układu komunikacyjnego drogi wojewódzkiej nr 965, odc. 090 km 0+206 do km 0+406 w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja centrum miasta – Rynek OD-NOWA”” obejmuje modernizację zachodniej pierzei Rynku, ulicy Szewskiej oraz skrzyżowania ul. Kraszewskiego, Regis i Bernardyńskiej.

Najważniejsze zmiany to m.in.

  • jeden pas ruchu zamiast dwóch;
  • szersze chodniki;
  • zmiana nawierzchni ulic z asfaltu na kamienną kostkę;
  • parkowanie równoległe a nie skośne.
Fragment mapy załączonej w dokumentacji przetargowej (z września 2019 r.). Po lewej skrzyżowanie z ul. Kazimierza Wielkiego, po prawej ul. Szewska i skrzyżowanie „pod trzema lampami”. Źródło: BIP.

O szczegółach informowaliśmy już w zeszłym roku w tekście: „Duże zmiany zachodniej pierzei Rynku. Jak będzie wyglądała po remoncie?”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023