R e k l a m a

Samorządy dostaną pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Wystarczy złożyć wniosek

-

Rząd wyda 180 mln zł na sprzęt dla uczniów i nauczycieli, aby pomóc w prowadzeniu zdalnej nauki. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o środki finansowe. – Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt. Oddamy im pieniądze – zapewnia ministerstwo cyfryzacji.

– Komisja Europejska poparła nasz pomysł, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Nie chcemy czekać. Dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba – także na mobilny dostęp do internetu – wyjaśniają w ministerstwie.

Jest wniosek, jest wypłata

– Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat.

Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – ale ministerstwo zapewnia, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów? Przede wszystkim oszacować potrzeby.

Drugi krok – rozpocząć zakupy. – Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – wyjaśnia ministerstwo.

Kolejny krok – to wniosek do CPPC.

Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Akcja – edukacja

– Pomoc w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i dostęp do sieci to nie wszystko co robimy, by wesprzeć zdalną edukację. Już 15 marca uruchomiliśmy portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania – zwraca uwagę ministerstwo.

Do tej pory w portalu opublikowano 3616 materiałów edukacyjnych. Każdego dnia ich przybywa.

Tutoriale dla nauczycieli

Aby ułatwić nauczycielom działania przygotowano dla nich poradnik „Nauczycielu, poprowadź lekcje online!” z podpowiedziami m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w internecie.

– Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2024