Nie masz jeszcze prawa jazdy, ale masz auto? Co z OC? Sprawdź

Często zdarzają się sytuacje, w których osoba nieposiadająca prawa jazdy decyduje się na zakup auta. O ile nie istnieją przeciwwskazania do nabycia pojazdu, o tyle wiele pytań pojawia się w kwestii ubezpieczenia samochodu. Sprawdź, czy można wykupić polisę OC, nie mając uprawnień do kierowania pojazdami.

Obowiązujące w Polsce przepisy obligują właścicieli samochodów do wykupienia ubezpieczenia OC. Nie wskazują natomiast, że musi tego dokonać osoba posiadająca uprawnienia do kierowania autem. Oznacza to, że samochód ubezpieczysz bez prawa jazdy.

OC możesz wykupić bez prawa jazdy

Jeśli jesteś właścicielem samochodu i chcesz go ubezpieczyć, nie ma najmniejszego problemu. Dotyczy to m.in. takich firm ubezpieczeniowych jak: Generali, AXA, Link4, You Can Drive, mtu24. Oznacza to, że wiele towarzystw wymaga jednak wskazania współwłaściciela – takiego, który ma prawo jazdy.

Jak ubezpieczyciele wyliczają składkę bez prawa jazdy?

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników podczas kalkulacji składki. Szacują ryzyko i na tej podstawie określają wysokość polisy.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują właściciela pojazdu bez prawa jazdy jako osobę mało doświadczoną i młodą. Oznacza to konieczność zapłacenia dość wysokich składek sięgających rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy właściciel auta wskazuje drugiego współwłaściciela – kierowcę z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów. W tym przypadku można liczyć na znacznie lepsze warunki ubezpieczenia.

Nie przepłacaj za OC

Wiele osób popełnia błąd, decydując się na pierwszą lepszą ofertę ubezpieczyciela. W efekcie płacą one znacznie wyższe składki. Można jednak tego uniknąć, wybierając ubezpieczenia OC przez internet w porównaniu na Rankomat.pl. Cała procedura sprowadza się do kilku kroków, dzięki czemu w zaledwie kilkanaście minut otrzymasz informację o wysokości składek u poszczególnych ubezpieczycieli. A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.

  • Krok 1. Wejdź na stronę porównywarki internetowej.
  • Krok 2. Wypełnij formularz, uzupełniając dane – właściciela pojazdu, kierowców, samochodu.
  • Krok 3. Zaakceptuj zgody.

W ciągu kilkunastu sekund otrzymasz informację zwrotną o ofertach. Potem nie pozostaje nic innego jak wybór najtańszego ubezpieczenia i dopełnienie formalności – także online.

Jeśli nie masz prawa jazdy, a chcesz ubezpieczyć pojazd, koniecznie porównaj dostępne oferty. Dzięki temu dowiesz się, gdzie możesz liczyć na naprawdę korzystne wsparcie.

Najnowsze materiały Partnerów