Koronawirus. Lekarze ze szpitala w Bochni do ochrony używają masek przeciwgazowych

-

– Polski lekarz potrafi. W szpitalu w Bochni medycy nie mają specjalistycznego sprzętu ochrony przed zarażeniem i noszą maski przeciwgazowe z prowizorycznym filtrem antywirusowym – przekazano w poniedziałkowym wydaniu „Faktów” na antenie TVN.


– Jak kupowałem te maski, to w ogóle nie miałem pojęcia, że jeszcze miesiąc temu były one własnością rządu. Bardzo się ucieszyłem, że w ogóle taki sprzęt mogę dla siebie i dla swojego personelu kupić – powiedział w rozmowie z TVN Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w bocheńskim szpitalu. Metodą chałupniczą potem przerabiamy go tak, żeby był bezpieczny i żeby miał filtry wyjaśnił.

Stacja odnotowała, że maski kosztowały 170 zł za sztukę, i zwróciła uwagę: – Tymczasem jak ustalili dziennikarze Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej te same maski, w sumie ponad 62 tys. sztuk, jeszcze w lutym, przed wybuchem epidemii, były w państwowych magazynach ale nie trafiły stamtąd do szpitali tylko na przetarg – po 10 zł. Ponad 5 tys. sztuk polski rząd przekazał też Chinom.

– Dziś lekarze kupują te same maski w sklepach z militariami – zwrócił uwagę autor materiału.

Maski zostały wyprodukowane w 2006 roku, mają 15 lat gwarancji (do przyszłego roku). Przedstawiciel agencji na antenie TVN przekazał: – Nie nadawały się do wykorzystania ponieważ nie miały przeglądu i producent nie dawał gwarancji jeżeli chodzi o szczelność tych masek. Więc potencjalny użytkownik mógł je tylko wykorzystywać na własną odpowiedzialność.

„Fakty” zacytowały też gen. Romana Polko, byłego dowódcę jednostki specjalnej GROM, który stwierdził: – Tak naprawdę w sytuacji nadzwyczajnej nawet bez przeglądów te maski mogły być dane szpitalom i one by chroniły.

TVN podał także informację, że premier zdymisjonował szefa Agencji Rezerw Materiałowych i zastąpił go jednym z dyrektorów agencji. Przytoczono też oficjalne uzasadnienie: „Decyzja ma przyspieszyć działania związane z dostawami rezerw strategicznych, w tym środków ochrony przed koronawirusem”.

TVN poinformował, że agencja zanim pozbyła się starych masek, kupiła nowe. Materiał zakończono podsumowaniem: – Agencja zapewnia, że w ostatnich dniach wydała różnym instytucjom kilkanaście tysięcy masek przeciwgazowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X