Koronawirus: Będą testy dla pracowników DPS w Małopolsce

-

Decyzją wojewody małopolskiego Piotra Ćwika od poniedziałku ruszy projekt profilaktycznych badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2, które będą wykonywane u pracowników DPS-ów.

Przypomnijmy. Jak zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w każdym województwie powstanie wojskowy zespół interwencji kryzysowej. Zespoły te będą się koncentrowały na działaniach związanych z domami pomocy społecznej.

Do tego celu zostanie wykorzystana dodatkowa wojskowa karetka funkcjonująca w ramach wojskowego zespołu interwencji kryzysowej (decyzją szefa MON takie zespoły powstają w każdym województwie i mają koncentrować się na działaniach związanych z DPS).

Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Testy będzie wykonywało laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który także zapewni materiał do wykonywania badań oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu karetki. W realizacji projektu uczestniczyć też będzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Badania rozpoczną się od powiatów, w których jest najwięcej zakażonych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Wstępny „rozkład jazdy” tej karetki wymazowej został już opracowany, a szczegóły będą uzgadniane z powiatami i domami pomocy społecznej.

– W poniedziałek badani będą pracownicy domów pomocy społecznej w powiecie wielickim, a w kolejnych dniach w powiecie brzeskim, myślenickim, a następnie limanowskim (nie wymieniamy powiatu bocheńskiego, gdyż tam już od pewnego czasu trwają sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS-u w Bochni). Będziemy też w miarę możliwości uwzględniać ewentualne sytuacje zwiększające zagrożenie epidemiologiczne w poszczególnych domach pomocy społecznej – informują służby prasowe wojewody małopolskiego.

– Te działania służą zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców domów pomocy społecznej, a także zapewnieniu ich pracownikom możliwości bieżącego kontrolowania, czy sami nie zostali zakażeni. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego projektu i będą odpowiedzialni za jego realizację – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023