R e k l a m a

Gmina Bochnia. Radni jeszcze raz o GZOZ. Władze gminy uspokajają

-

Opozycyjni radni z klubu Chcemy Dobrego Gospodarza podtrzymują swoje stanowisko i przekonują, że zmiany w statucie gminnego ośrodka zdrowia to nie są jedynie „zmiany kosmetyczne”. Po naszym poniedziałkowym artykule przesłali do redakcji „sprostowanie”, w którym podważają wyjaśnienia dyrekcji GZOZ oraz zastępcy wójta. Władze gminy jednak powtarzają: – Nikt nie ma zamiaru ani teraz ani w przyszłości pozbawić naszych najmłodszych pacjentów dostępu do opieki medycznej.

Na czwartkowe posiedzenie rady Gminy Bochnia przygotowano projekt uchwały, którą dokonane mają zostać zmiany w statucie SP GZOZ. Wzbudziły one niepokój trójki radnych – uważają, że ich konsekwencją będzie brak opieki medycznej dla najmłodszych mieszkańców gminy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na naszych łamach dyrekcja GZOZ wyjaśniała, że zmiany mają charakter tylko formalny i wynikają ze stanowiska zespołów kontrolujących jednostkę w ubiegłym roku. – Nie spowodują ograniczenia pracy lekarzy pediatrów – podkreśliła dyrektor Katarzyna Kupisz, a jej zastępczyni dodała: – W SP GZOZ są i będą nadal dostępni pediatrzy, zgodnie z zawartą umową z NFZ oraz obowiązującymi przepisami Ministra Zdrowia w tym zakresie, których celem jest jak w samej nazwie wynika „podstawowa opieka zdrowotna”.

Radni: „Po prostu wyraziliśmy sprzeciw”

Wyjaśniania te nie przekonały radnych opozycyjnego klubu. – Zmiana dotyczy niezwykle ważnego zagadnienia i jest bardzo niebezpieczna dla systemu opieki zdrowotnej w Gminie Bochnia. Nowy zapis daje GZOZ możliwość, że tam, gdzie dotychczas przyjmowali lekarze-pediatrzy, można będzie zatrudniać lekarzy innej, dowolnej specjalności akceptowanej przez NFZ – przekonują w piśmie przesłanym do redakcji.

Radnych ubodła także ocena, że ich aktywność i krytyka władz to jedynie dezinformacja podyktowana chęcią zaistnienia w mediach. – Reprezentując bardzo liczną grupę mieszkańców gminy Bochnia po prostu wyraziliśmy swój sprzeciw wobec próby kolejnej, fatalnej zmiany w statucie SP GZOZ. W dodatku zmiana ta ma być przeprowadzona rękoma radnych gminnych w formie uchwały Rady Gminy. I stąd nasz apel, aby tego nie akceptowali – podkreślają.

Projekt zmian przeszedł przez komisje

Władze gminy podtrzymują swoje stanowisko: – Nikt nie ma zamiaru ani teraz ani w przyszłości pozbawić naszych najmłodszych pacjentów dostępu do opieki medycznej – podkreśla Ewelina Makowska, zastępca wójta gminy Bochnia.

Dziś przed południem odbyło się łączone posiedzenie komisji rady Gminy Bochnia, na którym omawiano projekty uchwał przygotowanych na najbliższe posiedzenie. Radni klubu Chcemy Dobrego Gospodarza nie byli na nim obecni, ale przewodniczący rady odczytał ich stanowisko dotyczące planowanych zmian w statucie GZOZ. Pozostali radni nie mieli uwag – jutro na sesji projekt zostanie poddany pod głosowanie w zaproponowanym kształcie.

Więcej o stanowisku klubu oraz odpowiedzi na nie dyrekcji ośrodka zdrowia i władz gminy piszemy TUTAJ.


Poniżej dokumenty przesłane przez klub do naszej redakcji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia