R e k l a m a

Susza. Petycja o zaprzestanie koszenia traw w Bochni

-

Coraz więcej samorządów decyduje o wstrzymaniu lub ograniczeniu koszenia traw z powodu suszy. W Bochni koszenie odbywa się zgodnie z planem. Wkrótce do bocheńskiego magistratu trafi petycja w sprawie zmniejszenia liczby koszeń.

Koszeniem terenów zielonych należących do miasta zajmują się pracownicy Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych. Na razie prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Koszenia traw są prowadzone zgodnie z planem. Na razie nie ma wyraźnych oznak suszy i trawy w miarę dobrze rosną a zapowiadane opady na koniec tego tygodnia i początek przyszłego z pewnością podniosą kondycję wszystkich roślin. Będziemy reagować w taki sposób, w jaki będzie kształtować się pogoda – zapewnił Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu.

We wtorek w internecie pojawiła się petycja o zaprzestanie koszenia traw w Bochni. W apelu chodzi o pilne podjęcie kroków dla zmniejszenia liczby koszeń w mieście w bieżącym roku i w następnych latach.

W petycji zwrócono uwagę, że zbyt częste i niskie koszenie traw sprzyja wysychaniu roślinności: – „Nisko skoszona trawa wystawiona na żar słońca praktycznie nie ma szansy na przetrwanie, czego efektem jest degradacja terenów zieleni”.

Podniesiono również kwestię ochrony bioróżnorodności (m.in. pszczół, zatrzymywanie wilgoci, zachowanie estetycznego wyglądu miejskiej zieleni, ochrona owadów, ssaków i ptaków), a także wysokich kosztów częstego koszenia. W petycji pojawiła się informacja, że zgodnie z porozumieniem zawartym w 2018 r. BZUK powinien kosić trawę w mieście 5 razy w okresie od 15 marca do 15 listopada.

Według autorów petycji koszenia traw powinny odbywać się „maksymalnie dwa razy do roku, w sprzyjających warunkach klimatycznych, w odpowiedniej dla traw wysokości i przy użyciu kosiarki rotacyjnej a nie podkaszarek”.

Petycję może poprzeć każdy zainteresowany – link TUTAJ. Do środy 29 kwietnia do godz. 14:00 apel poparło 41 osób.

Autorami petycji są ludzie związani z projektem „Bochnia – Ptasie Miasto”. Są odpowiedzialni m.in. za akcje montażu budek dla ptaków. O ich działalności można przeczytać np. TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia