R e k l a m a

Wracają galerie handlowe. W Bochni nadal zamknięte sklepy LPP

-

Należące do LPP salony odzieży działające w Galerii Rondo nie ruszyły 4 maja – Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp i House nadal pozostały zamknięte, tak jak wiele sklepów należących do sieci w całej Polsce. W obliczu prognozowanych dla handlu skutków pandemii COVID-19 spółka odstąpiła od umów najmu w wielu centrach, by renegocjować warunki na „adekwatne do nowych okoliczności”.

30 kwietnia zarząd LPP poinformował, że zdecydował o odstąpieniu od części umów najmu powierzchni w centrach handlowych w Polsce. Umowy te dotyczą około 29,5% ogólnej powierzchni handlowej wykorzystywanej przez Grupę Kapitałową LPP.

Opublikowano także listy salonów, które ruszą w poniedziałek 4 maja – nie ma na nich punktów w Bochni, które rzeczywiście pozostały dziś zamknięte.

Nowa rzeczywistość

Nowa rzeczywistość handlowa po otwarciu centrów handlowych będzie odbiegać od tej, jaką znamy sprzed ogłoszenia pandemii – zwraca uwagę LPP w oficjalnym komunikacie. – Zakupy w rękawiczkach, maseczkach i przyłbicach i wiele innych obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa wpłyną znacząco na komfort i psychologię zakupów, zniechęcając do nich klientów. Obawy związane z przebywaniem w dużych skupiskach ludzkich, potęgowane przez limitowany dostęp do centrów handlowych jeszcze przez wiele miesięcy nie pozwolą spełniać galeriom celów i usług, dla których zostały wybudowane.

Gdańska spółka prognozuje, że przychody w sklepach stacjonarnych prawdopodobnie nie przekroczą nawet 30% zeszłorocznych poziomów w porównywalnych okresach.

– Czynsze na dotychczasowym poziomie nie są w żaden sposób uzasadnione biorąc pod uwagę ograniczony zakres usług, jakie w związku z restrykcjami w handlu mogą obecnie świadczyć galerie handlowe dla użytkowników lokali i swoich klientów. Brak dostosowania wysokości czynszów do obecnej sytuacji galerii handlowych oznaczałyby konieczność zamykania sklepów, a tym samym zwolnień pracowników, a tego za wszelką cenę staramy się uniknąć. Od kilku tygodni głośno mówimy o tragicznej sytuacji całego sektora handlu i usług. Jeśli chcemy obronić miejsca pracy, musimy jak najszybciej dostosować warunki prowadzenia działalności handlowej, w tym w szczególności kosztów najmu, do nowej rzeczywistości. Każdy dzień zwłoki w tej sprawie zwiększa ryzyko gigantycznej fali zwolnień. Dlatego musimy podejmować decyzje tu i teraz, opierając się na dostępnych metodach i bazując na dotychczasowej wiedzy o długotrwałych skutkach epidemii – komentuje Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP.

Zgodnie ze stanowiskiem zarządu LPP, dotychczas obowiązujące umowy są nieadekwatne do nowych okoliczności w jakich funkcjonować będą galerie handlowe oraz użytkownicy powierzchni w tych galeriach.

– Jesteśmy świadkami bezprecedensowych i trwałych zmian w stosunkach gospodarczych i społecznych, które wymagają od wszystkich stron dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jeśli właściciele centrów handlowych, nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron – dodaje Sławomir Łoboda.

Pozostałe sklepy w Galerii Rondo są czynne

Części swoich punktów nie otwierają też np. sieci Empik oraz CCC – ale w Bochni są one czynne. W ogóle w Galerii Rondo dziś przed południem zakupy można było już zrobić w zdecydowanej większości sklepów i korzystać z punktów usługowych.

Co z Galerią Bocheńską?

W poniedziałek zamknięte pozostaje „odzieżowe” I piętro Galerii Bocheńskiej przy Rynku („multibrand” na ok. 1000 m2 powierzchni handlowej), ale klienci będą mogli tu robić zakupy od wtorku 5 maja.


Jak wyglądają zakupy?

Zachowywanie dystansu, dbałość o higienę i dezynfekcję sprzętu, zakaz spożywania żywności na terenie galerii – m.in. takie wytyczne przygotował resort rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla galerii i centrów handlowych, które zostaną otwarte 4 maja.

Więcej szczegółów – TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia