R e k l a m a

Ksiądz w homilii o debacie prezydenckiej: „9 idiotów”, „oni są kłamcami”

-

Proboszcz parafii w Łąkcie Górnej (gmina Żegocina, powiat bocheński) ks. Janusz Czajka w niedzielnym kazaniu postanowił nawiązać do czwartkowej debaty prezydenckiej zorganizowanej przez TVP. Użył przy tym mocnych sformułowań, ale w rozmowie z Bochnianin.pl zapewnia, że było to przemyślane i miało swój cel. Kontrowersyjny fragment homilii trafił już na Twittera.

Debata

W transmitowanej przez telewizję publiczną debacie prezydenckiej (odbyła się w czwartek 7 maja) wzięli udział wszyscy (10) kandydaci ubiegający się o urząd Prezydenta RP: Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski oraz Paweł Tanajno.

Ksiądz w kazaniu mocno: „9 idiotów, kłamców”

Właśnie do tej debaty postanowił nawiązać w swojej niedzielnej homilii poświęconej prawdzie i kłamstwu, ks. Janusz Czajka – proboszcz parafii w Łąkcie Górnej (to od lat „bastion PiS”, 5 lat temu na Andrzeja Dudę zagłosowało tu w II turze aż 88% wyborców).

– Ja jestem prawdą – mówi Jezus. Nie ma innej prawdy. I wszyscy, którzy są poza Bogiem, poza Jezusem, są po prostu kłamcami – mówił w homilii ks. Janusz Czajka. – Ostatnio bardzo pięknie to wyszło chociażby w tej debacie prezydenckiej, oglądaliście pewnie. Może nie wszyscy do końca, bo to trudno było oglądać takie głupoty. No, dziewięciu idiotów, nie boję się tego słowa powiedzieć, kłamców, na prezydenta, którzy kłamią bezczelnie. Później się udowadnia, że kłamią, a oni dalej kłamią. Udowadnia się, że mówią nieprawdę, jest czarno na białym, a oni dalej zaprzeczają.

– Dlaczego kłamią, jaki wniosek z tego? Dlatego, że wszystkich tych dziewięciu, oni są zupełnie poza Kościołem, poza panem Bogiem. Proszę sobie sprawdzić, każdy jeden! Nawet ten słynny nasz Kosiniak-Kamysz – przecież rozwiedziony. Poza Kościołem. Wszyscy. Każdy jeden. Szymon Hołownia – wszyscy. Nie chcę tu analizować, bo nie jest tu miejsce na ambonie, ale każdy jeden jest poza Kościołem, poza Chrystusem! Dlatego są takimi kłamcami wyjaśnił parafianom duchowny.

Nagranie budzącego kontrowersje fragmentu tego niedzielnego kazania trafiło do mediów społecznościowych:

„Tego wymagała Ewangelia”

W rozmowie z Bochnianin.pl ks. Janusz Czajka potwierdza, że podczas niedzielnej homilii przywoływał przykład debaty prezydenckiej. – Absolutnie mnie nie poniosło, kazanie było przygotowane, przemyślane, nie wyssane z palca, tylko dostosowane do Ewangelii. Może było powiedziane spontaniczne, nie typowo z kartki, ale jest to przemyślane. To nie jest tak, że ja wpadłem w jakąś furię i emocje mnie poniosły – zapewnia.

Duchowny podkreśla, że jego zdaniem mocne słowa były uzasadnione. Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj ludzie chcieliby, żeby ksiądz mówił na zasadzie „opowiedzieć bajeczkę”, która nikogo nie dotyczy i wszyscy kochajmy się, miłujmy się, kochajmy Jezusa, Maryję – i dziękuję bardzo, do tego się nikt nie doczepi. Ale to nie o to chodzi. Nie takie jest przesłanie Kościoła, tylko w końcu musimy mówić pewne rzeczy jasno, popierać prawdę i być oburzeni na kłamstwo, zwłaszcza kiedy ktoś w żywe oczy kłamie i jeszcze udowadnia mu się, że kłamie i dalej nic z tego. I dobrze pan wie, że tak jest – w tej debacie, no niestety, kandydaci w większości kłamali w żywe oczy.

Ks. Janusz Czajka uważa, że mówienie o polityce w kościele nie powinno być odbierane jako kontrowersyjne.

– My jesteśmy związani z polityką, bo polityka to jest dbanie o dobro wspólne. Ludzie, którzy chodzą do kościoła, oni głosują, oni wybierają kandydatów i też muszą wiedzieć. Tego się nie da odciąć: Kościół sobie, polityka sobie. Dlaczego jest tyle dziadostwa w polityce? A właśnie dlatego, że próbujemy oddzielić politykę od pana Boga i od Kościoła stwierdził duchowny w rozmowie z Bochnianin.pl.

Pytany, czy tych „dziewięciu kłamców” to wszyscy kandydaci oprócz Andrzeja Dudy, duchowny odpowiada wymijająco: – Niektórzy zrozumieli to tak, niektórzy inaczej. I dodaje, że jeden z parafian w rozmowie z nim skomentował homilię stwierdzeniem „Bardzo dobrze, że ksiądz jest za Bosakiem”.

AKTUALIZACJA: Kuria reaguje na kontrowersyjne kazanie opisane przez Bochnianin.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia