„9 idiotów, kłamców”. Kuria reaguje na kontrowersyjne kazanie opisane przez Bochnianin.pl

-

Informacje o kontrowersyjnym kazaniu proboszcza z Łąkty Górnej (gmina Żegocina w powiecie bocheńskim), w którym nawiązując do debaty prezydenckiej mówił o „kłamcach” i „dziewięciu idiotach”, dotarły już do tarnowskiej kurii.

Wczoraj opisaliśmy jak ks. Janusz Czajka w homilii poświęconej prawdzie i kłamstwu postanowił wspomnieć o debacie prezydenckiej z zeszłego tygodnia, zorganizowanej przez TVP. – Oglądaliście pewnie. Może nie wszyscy do końca, bo to trudno było oglądać takie głupoty. No, dziewięciu idiotów, nie boję się tego słowa powiedzieć, kłamców, na prezydenta, którzy kłamią bezczelnie – mówił duchowny. Ocenił też: – Każdy jeden jest poza Kościołem, poza Chrystusem! Dlatego są takimi kłamcami. Z nazwiska wymienił Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię.

W rozmowie z Bochnianin.pl proboszcz obszernie wyjaśnił dlaczego zdecydował się akurat na takie nawiązanie i wytłumaczył, dlaczego jego zdaniem mówienie o polityce w kościele nie powinno być odbierane jako kontrowersyjne. Możecie o tym przeczytać TUTAJ.

Kuria reaguje

Kuria Diecezjalna podjęła kwestię kontrowersyjnych treści wygłoszonych podczas homilii przez ks. Czajkę m.in. poprzez rozmowę z nim przełożonych kościelnych – poinformował redakcję Bochnianin.pl ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy tarnowskiej kurii.

Ks. Nowak nie chciał komentować słów kapłana z Łąkty Górnej, ale zaznaczył: – Zawsze, ilekroć mamy do czynienia z niewłaściwym zachowaniem księdza jest reakcja przełożonych, która ma na celu zbadanie sprawy i wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji.

Po tym jak sprawę opisał Bochnianin.pl zainteresowały się nią także ogólnopolskie media. Dziś na stronie internetowej diecezji tarnowskiej pojawił się oficjalny komunikat:

„W związku z odbijającymi się szerokim echem kontrowersjami wokół treści wypowiedzianych przez ks. Janusza Czajkę, proboszcza parafii Łąkta, podczas homilii w niedzielę 10 maja br., informujemy, że Kuria Diecezjalna powzięła w tej sprawie odpowiednie kroki mające na celu zbadanie sprawy i wyciągnięcie stosownych konsekwencji.”

AKTUALIZACJA:

W rozmowie z „Gazetą Krakowską” ks. Janusz Czajka sprecyzował:

– Ja się tego nie wstydzę, broń Boże, sprawiedliwym jest Andrzej Duda, chociaż niektórzy moi parafianie odebrali, że to Krzysztof Bosak, który również ma poglądy bliskie Kościoła w sprawach aborcji, eutanazji, praw naturalnych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023