R e k l a m a

Łąkta Górna. Po kontrowersyjnym kazaniu proboszcz ukarany naganą i wysłany na rekolekcje

-

Ks. Janusz Czajka ma też przeprosić parafian i osoby, które poczuły się zgorszone jego kazaniem z zeszłej niedzieli, w którym kandydatów na urząd prezydenta nazwał „idiotami” i „kłamcami”. Sprawa zrobiła się głośna po opisaniu jej przez Bochnianin.pl, a temat – powołując się na nasz artykuł – podjęły także ogólnopolskie media.

– W związku z wydarzeniami związanymi z homilią ks. Janusza Czajki w niedzielę 10 maja br. i niedopuszczalnymi stwierdzeniami, jakie podczas niej padły, ks. Czajka otrzymał od Biskupa Diecezjalnego oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy zgorszone jego wypowiedzią – przekazał w piątek portalowi Bochnianin.pl ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego.

Ponadto ks. Czajka otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji „w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości”.

Zobacz też: Ksiądz w homilii o debacie prezydenckiej: „9 idiotów”, „oni są kłamcami”


AKTUALIZACJA (13.15):

Rzecznik ks. Ryszard Nowak przesłał na redakcyjną pełne oświadczenie w rzeczonej sprawie:

„W związku z wydarzeniami związanymi z homilią ks. Janusza Czajki w niedzielę 10 maja br. i niedopuszczalnymi stwierdzeniami, jakie podczas niej padły, ks. Czajka otrzymał od Biskupa Diecezjalnego oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią.

Ponadto ks. Czajka otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości.

W związku z zaistniałą sytuacją pragnę przypomnieć, że Kościół – pełniąc rolę „krytycznego sumienia” – ma prawo i obowiązek wydawania „osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz” (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 76).
Jednakże odnosząc się w przepowiadaniu do kwestii społeczno-politycznych nie wolno agitować za lub przeciw jakiejkolwiek partii czy politykowi, gdyż „Kościół […] ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym” (tamże), zaś „twierdzenie, że jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego, powoduje niebezpieczne nieporozumienia” (Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, nr 573). Ponadto słowo Boże należy zawsze przekazywać z miłością, roztropnie dobierając słowa i nikogo nie wykluczając (por. IV Synod Diecezji Tarnowskiej, stat. 8).

Z wyrazami uszanowania
ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego”

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia