Bochnia. Opłata za odbiór odpadów zależna od zużycia wody? „Decyzja nie jest przesądzona”

-

Na razie nie będzie zapowiadanej na maj dyskusji na temat zmiany sposobu naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych w Bochni. Urzędnicy przygotowali natomiast projekt uchwały zmieniający częstotliwość odbioru odpadów z budynków jednorodzinnych.

W materiałach na majową sesję Rady Miasta Bochnia jest projekt uchwały zmieniający regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Bochni. Chodzi o zmianę częstotliwości odbioru odpadów z budynków jednorodzinnych. Odpady segregowane (metale, papier, szkło, bioodpady) mają być odbierane raz na dwa tygodnie, a nie – jak jest teraz – raz w miesiącu.

Mając na uwadze fakt, że dotychczas określona częstotliwość odbioru odpadów segregowanych dla zabudowy jednorodzinnej w praktyce okazała się niewystarczająca zachodzi potrzeba zmiany stosownych zapisów w regulaminie” – argumentują urzędnicy.

Jeśli radni przegłosują projekt tej uchwały (sesję zaplanowano na 28 maja) to zmiany wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2021 r. Urzędnicy szykują się bowiem do ogłoszenia przetargu na odbiór odpadów. Umowa z przyszłym wykonawcą usługi będzie obowiązywała właśnie od 1 stycznia 2021 r. (obecna umowa z konsorcjum BZUK – Ekombud skończy się 31 grudnia 2020 r.).

Na początku marca (jeszcze przed ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii) w rozmowie z Bochnianin.pl burmistrz Stefan Kolawiński zapowiedział, że w maju radnym ma być przedstawiony projekt zmiany sposobu naliczania opłaty, tak aby stawka zależna była od zużycia wody (szczegóły TUTAJ). W programie najbliższej sesji nie ma uchwały w tej sprawie.

Nie oznacza to rezygnacji ze zmiany sposobu naliczania opłaty, choć pomysł stoi pod znakiem zapytania.

Pandemia zmienia wszystko. Rzeczywiście był taki plan, żeby w maju przedstawić zmianę sposobu naliczania opłat np. według zużycia wody. Żeby tego dokonać w planie jest ogłoszenie przetargu na odbiór śmieci, aby również móc skalkulować ile nas będzie kosztował odbiór odpadów. Do samego ogłoszenia przetargu nie potrzebujemy zmian systemu naliczania opłat przekazał portalowi Bochnianin.pl Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu.

Naliczanie opłat od zużycia wody jest nadal rozważane, zbierane są dostępne dane, ale decyzja nie jest w tej chwili przesądzona. Jeśli okaże się, że przetarg pokazuje konieczność zmiany stawki opłat, dopiero wtedy przedstawione zostaną pełne wyliczenia. Dzisiaj w tym równaniu mamy zbyt mało danych, aby rozstrzygać o ostatecznym rozwiązaniu – zwrócił uwagę Andrzej Koprowski.

Ze względu na stan epidemii, chcemy ogłosić przetarg jak najszybciej. Sposób naliczania opłat na podstawie zużycia wody może być stosowany w odniesieniu do zabudowy wielorodzinnej. Dzisiaj jeszcze nic nie jest przesądzone – dodał Andrzej Koprowski.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X