Koronawirus u pacjenta Domu Opieki w Drwini. Możliwe też drugie ognisko – po weselu w Łapanowie

-

U podopiecznego domu opieki dla osób starszych w Grobli (gmina Drwinia) potwierdzono dziś zakażenie koronawirusem – dowiedział się Bochnianin.pl. Istnieje obawa, że w tej prywatnej placówce powtórzy się sytuacja, która na początku pandemii miała miejsce w bocheńskim DPS. Tymczasem jak ustaliliśmy, drugie ognisko może rozwinąć się po weselu, które tydzień temu odbyło się w gminie Łapanów.

Mężczyzna, który jest podopiecznym domu opieki dla osób starszych w Grobli, trafił na bocheński SOR w poniedziałek, z zupełnie inną dolegliwością. Zgodnie z procedurami, wszystkim pacjentom robi się teraz wymazy i testuje na obecność koronawirusa, a do czasu uzyskania wyniku traktuje jak potencjalnie zakażonych – i jak się okazuje słusznie, bo ten konkretny pacjent choć nie miał objawów, okazał się być zakażony i mógł zakażać innych. Wynik pierwszego wymazu był niepewny, więc wczoraj go powtórzono – a dziś w nocy szpital otrzymał wynik pozytywny.

To natychmiast postawiło na nogi Sanepid. W domu opieki w Grobli przebywa ok. 170 starszych pacjentów, z czego około setka to pacjenci tzw. „leżący”. Pobrane wymazy dadzą odpowiedź, czy zakażonych jest więcej osób (zarówno spośród podopiecznych jak i personelu). Według nieoficjalnych informacji u 6 pacjentów stwierdzono gorączkę, co może sugerować, że tak jest. Pierwsze wyniki powinny być w czwartek.

Tymczasem możliwe jest kolejne ognisko koronawirusa w naszym regionie – wśród uczestników ślubu i wesela w gminie Łapanów, które odbyło się przed tygodniem (ślub w Sobolowie, a wesele w sali w Łapanowie). Już po uroczystości u gości z Krakowa stwierdzono Covid-19, dlatego do Sobolowa przyjechał specjalny wymazobus i 42 osobom, które bawiły się na tamtym weselu, pobrano próbki do badań.

Wygląda na to, że po okresie względnego spokoju, w którym nie notowaliśmy żadnych nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie bocheńskim, sytuacja może się zmienić. Jak zresztą informowaliśmy dziś rano, w całej Małopolsce jest obecnie najwięcej aktywnych przypadków zakażeń od początku pandemii, co dowodzi, że choć zdążyliśmy się oswoić z nową rzeczywistością, to zagrożenie wcale nie minęło. Czytaj TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X