PRZEPROSINY
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

R e k l a m a

Dzieci mogą chorować nawet po 3 tygodniach od stwierdzenia SARS-CoV-2

-

Dzieci mogą chorować na COVID-19 nawet po trzech tygodniach od potwierdzenia zakażenia koronawirusem, wynika z badania przeprowadzonego przez południowokoreańskich pediatrów.


W badaniu opracowanym przez lekarzy na terenie 22 szpitali w Korei Południowej wykazano, że dzieci po ponad trzech tygodniach od stwierdzenia zakażenia nie tylko mogą wciąż chorować na COVID-19, ale też rozsiewać wirusa SARS-CoV-2.

Z badania opublikowanego w najnowszym numerze pisma naukowego „JAMA Pediatrics” wynika, że zdolność do zakażania po trzech tygodniach od zdiagnozowanej infekcji koronawirusem występuje u dzieci bez względu na to, czy COVID-19 przebiega u nich w sposób bezobjawowy, czy też z symptomami.

Autorzy badania wykazali, że wśród około 100 zainfekowanych koronawirusem dzieci, poddanych badaniu, średni przebieg COVID-19 wynosił dwa i pół tygodnia. Odnotowali, że część pacjentów była w stanie zarażać jeszcze przez kilka dni po ustaniu objawów, jeśli takie towarzyszyły chorobie.

“Podczas badania zaobserwowano, że jedna piąta dzieci przechodząca chorobę bezobjawowo, a także połowa z tych, które miały symptomy, wykazywały obecność wirusa po trzech tygodniach od pierwszego badania na obecność SARS-CoV-2” – napisali autorzy badania.

Oceniająca studium amerykańska pediatra Roberta De Biasi z Krajowego Szpitala Dziecięcego w Waszyngtonie zgodziła się z wnioskami płynącymi z południowokoreańskiego badania. W piśmie „JAMA Pediatrics” wskazała na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań u zainfekowanych dzieci, twierdząc, że niezbędne jest wykazanie maksymalnego okresu, przez jaki najmłodsi pacjenci „są w stanie rozsiewać wokół siebie koronawirusa”. (PAP)

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia