R e k l a m a

Bochnia. W sobotę w tężni Narodowe Czytanie „Balladyny”

-

Jak co roku, w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Bocheńska odsłona rozpocznie się 5 września o godz. 16:30 w tężni solankowej na Plantach Salinarnych.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Patronujący akcji Prezydent RP Andrzeja Duda, zachęcając do udziału w niej, napisał:

Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem”.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury.

Osoby, które przyniosą własny egzemplarz czytanej w tej odsłonie książki będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Wybrane fragmenty „Balladyny” usłyszymy w interpretacji osób znanych, mieszkańców Bochni, młodych artystów – uczestników warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Wszyscy zainteresowani zapraszani są do tężni solankowej na Planty Salinarne, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu pod gołym niebem Narodowe Czytanie odbędzie się w sali klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, ul. A. Mickiewicza 5.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia