Uczniowie podstawówek rywalizowali w konkursie wiedzy o Witoldzie Pileckim – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce (gmina Rzezawa) odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia”. Organizatorem było Stowarzyszenie Moc Radości w Jodłówce.

Do konkursu zgłosiło się 10 szkół z terenu powiatu bocheńskiego, przy czym z powodu pandemii koronawirusa w konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas IV-VIII, reprezentantów 8 szkół podstawowych tj. PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach, ZSG im. Henryka Sienkiewicza w Bogucicach, SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni, SP im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce, SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Damienicach oraz SP im. Gen. Józefa Bema w Pogwizdowie.

Nad przebiegiem konkursu czuwała jego pomysłodawczyni i koordynatorka Wanda Janta (nauczyciel historii) oraz komisja w składzie: Marcin Chorazki (przewodniczący – IPN o/Kraków), Ireneusz Sobas (Starostwo Powiatowe w Bochni) i Janusz Paprota (nauczyciel, historyk, regionalista).

Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 50 zadań, z którego można było uzyskać maksymalnie 57 punktów.

Laureatami konkursu zostali:

  • 1. miejsce – Dominik Jeziorek (SP nr 2 w Bochni) – 48 pkt.;
  • 2. miejsce – Krzysztof Sroga (PSP w Okulicach) – 46 pkt.;
  • 2. miejsce – Klara Sułek (SP w Starym Wiśniczu) – 46 pkt.;
  • wyróżnienie – Piotr Dobranowski (PSP w Okulicach) – 44 pkt.;
  • wyróżnienie – Julia Tylek (SP w Bochni) – 44 pkt.

Laureaci otrzymali nagrody sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz przekazane przez partnerów konkursu tj. IPN Oddział w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Powiat Bocheński.

Wśród nagród znalazły się też prawdziwe perełki, które Wanda Janta zdobyła specjalnie dla laureatów konkursu. Należą do nich płyty zespołu FORTECA, który w konwencji rockowej porusza tematykę historyczno-patriotyczną oraz najnowsza książka brytyjskiego dziennikarza Jacka Fairweathera pt. „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” ze specjalną dedykacją i autografem autora dla laureatów konkursu.

Konkurs został zorganizowany w ramach zadania publicznego pn. „Lekcja patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim” współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023