Rzezawa. 50% podwyżka opłaty za odbiór śmieci. „Przez pandemię i gabaryty”

-

Rada gminy Rzezawa znacząco podniosła stawki za odbiór odpadów. Nowy cennik obowiązuje od dzisiaj – mieszkańcy będą płacić najwyższe stawki spośród 9 gmin w powiecie bocheńskim. Z wyjaśnień władz gminy wynika, że będzie drożej, bo na posesjach wyprodukowano znacznie więcej śmieci niż przewidywano.

Nowe stawki

Przyjęta w połowie września uchwała przewiduje następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy są segregowane:

  • dla nieruchomości zamieszkałej przez 1-4 mieszkańców: 30 zł od osoby (było 20 zł)
  • od 5-tego i każdego następnego mieszkańca nieruchomości: 28 zł od osoby (było 18 zł)

Jeśli w gospodarstwie nie jest prowadzona segregacja odpadów, naliczana będzie tzw. opłata podwyższona: 60 zł od osoby (było 40 zł)

Zatem przeciętna 4-osobowa rodzina zamieszkująca gminę Rzezawa, od października będzie płacić za odbiór śmieci 120 zł miesięcznie (wcześniej 80 zł). A jeśli nie będzie odpadów segregować, to nawet 240 zł (160 zł). To jak dotąd najwyższe stawki wśród 9 gmin w powiecie bocheńskim.

Za przyjęciem takich stawek zagłosowało 11 radnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Wysoki rachunek za gabaryty

Skąd taka podwyżka i to przecież w trakcie obowiązującego do końca roku kontraktu na wywóz odpadów komunalnych z terenu gminy? Co się nagle zmieniło?

– Na komisjach długo o tym rozmawialiśmy. Problem powstał głównie z gabarytów, które były w tym roku odbierane – wyjaśniała podczas sesji przewodnicząca rady Barbara Kwiecińska. – No proszę państwa, 2-3 mostki i jedna ciężarówka gabarytów… Po prostu cała gmina, wszyscy jakby na jedno hasło wymienili meble lub powyciągali starocie ze swoich różnych miejsc gdzie to trzymali.

Jak stwierdziła, możliwe, że stało się tak, bo „przy pandemii, gdzie ludzie siedzieli w domu, mieli więcej czasu na porządki, na różne zmiany”. – No ale rachunek jaki przyszedł do gminy, to przyszedł pół miliona złotych i tutaj to zweryfikowało, że niestety musimy podnieść trochę opłatę za śmieci ponieważ nie zamyka się bilans, to co założyliśmy – tłumaczyła B. Kwiecińska.

400 ton śmieci więcej

– Po raz pierwszy w tym roku umowa z wykonawcą nie jest ryczałtowa, bo ustawa nam tego zakazuje, tylko kosztorysowa, czyli tyle ile on odbierze tego materiału, to za tyle trzeba wykonawcy zapłacić (ma płacone od tony) – poinformował wójt Mariusz Palej. Gospodarz gminy dodał przy tym, że z danych jakie przekazali mu współpracownicy, w gminie Rzezawa zebrano już „400 ton śmieci więcej niż poprzednio”.

Radni zastanawiali się jak to możliwe, powrócił temat weryfikacji składanych deklaracji (ile osób zamieszkuje daną posesję), wskazywano jednak równocześnie: „nikt z nas nie miał pojęcia ile i że tak długo będzie trwała pandemia i ile osób studiujących będzie siedziało w domach” (w domyśle, że więcej osób niewpisanych w deklaracjach będzie produkowało więcej śmieci).

Pojawiło się też następujące wyjaśnienie: – Gmina Rzezawa jest gminą dość nowoczesną. Nowe domy, które się budują, mają piece gazowe, w których nie ma możliwości spalania śmieci i wszystko jest po prostu oddawane.

Stawki na trzy miesiące?

– Jest to podwyżka na te trzy miesiące. Bo będzie jeszcze nowy przetarg na przyszły rok, więc trudno powiedzieć co będzie dalej… – przyznała podczas sesji przewodnicząca rady Barbara Kwiecińska.

– Zobaczymy jak zostanie rozstrzygnięty przetarg. Zawsze tę kwotę możemy obniżyć od 1 stycznia – dodała Agnieszka Sumara, zastępca skarbnika gminy.

Przetarg rozpisano 25 września, otwarcie ofert nastąpi 28 października. Z dokumentacji przetargowej wynika, że zgodnie z ewidencją ludności gminę Rzezawa zamieszkuje 11337 osób (stan na 31.08.2020), a liczba osób według deklaracji to 9125. Oszacowano, że wykonawca będzie miał do odebrania w ciągu 12 miesięcy w sumie 1800 ton odpadów.


PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Radny sejmiku drwi z zapewnień o „apolityczności” burmistrza Bochni

- Ciekawe to oświadczenie rzecznika bocheńskiego ratusza, że burmistrz Stefan Kolawiński jest samorządowcem, niebędącym ani w opozycji, ani w koalicji do władz...

Bochnia. Matka z dzieckiem potrąceni na pasach przy Galerii Rondo

Wypadek na skrzyżowaniu w sąsiedztwie Galerii Rondo w Bochni. Samochód osobowy potrącił tam przechodzące na oznakowanym przejściu dla pieszych matkę z dzieckiem.

Bochnia. Blokada podwyżki za odpady – szczegółowa relacja z sesji

Przez ponad 90 minut rozmawiano podczas ostatniej sesji Rady Miasta Bochnia na temat propozycji podwyżki opłaty za odbiór odpadów. Dyskusja obfitowała w...

Koronawirus w Małopolsce. Badania przesiewowe najpierw wśród nauczycieli

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów; pracujemy...

Dziś protest w wielu miastach. A w Bochni? „Burmistrz nie będzie uczestniczył w tych gierkach”

Dziś (wtorek 1 grudnia) o godz. 17.00 w wielu miastach w Polsce odbędzie się protest przeciwko polityce rządu. Na godzinę w wybranych...

Artykuły promocyjne

Galeria Bocheńska. Odzieżowe okazje! W tę sobotę poziom +1 czynny do 17:00

Z okazji BLACK WEEK w najbliższą sobotę (28 listopada) dział odzieżowy funkcjonującej przy rynku Galerii Bocheńskiej będzie...

Futsal rozkręci się na dobre?

Wiosną Futsal mógł z zazdrością patrzeć na starszą siostrę, czyli piłkę nożną, która jako pierwsza w Polsce...

Pierwszy rok działalności posła Stanisława Bukowca

Szanowni Państwo! Od 12 listopada 2019 roku pełnię funkcję posła na Sejm RP. W tym czasie brałem udział w 20. posiedzeniach Sejmu. Uczestniczyłem w 2298 głosowaniach co stanowi blisko 100% wszystkich głosowań. Zgłosiłem 8 ważnych społecznie interpelacji. Należę do 6 Zespołów Parlamentarnych...

Kiedy warto wypożyczyć samochód? Jakie samochody możemy wynająć?

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest coraz bardziej powszechne. Rozwiązanie to pozwala na znaczne podniesienie poziomu komfortu...

Bochnia-Niepołomice. Kostka brukowa, donice, palisady – poznaj ofertę firmy CEN-BRUK

Najwyższej jakości kostka brukowa, płyty ceramiczne, murki ogrodzeniowe, donice, palisady, elementy ogrodzeniowe, płyty tarasowe oraz elementy dekoracyjne...

Ogłoszenia

PRACA dla spawaczy

Praca od zaraz Spawacz TIG Zadzwoń: 505 602 103

Praca w firmie PULSAR: Operator maszyn do obróbki blach

Firma PULSAR Sp. j.  wiodący w Europie producent urządzeń i akcesoriów do systemów alarmowych, kontroli dostępu oraz telewizji przemysłowej, w związku z...

CO? GDZIE? KIEDY?

grudzień, 2020

23,219FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
1,090SubskrybującySubskrybuj
X