R e k l a m a

Brzesko. Recyklomat pomoże w segregacji śmieci

-

Recyklomat to nowoczesne urządzenie służące do selektywnej zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, przede wszystkim plastikowych butelek. Od lipca ubiegłego roku robi furorę w Warszawie. Teraz pojawi się też w Brzesku jako nagroda w ogólnopolskim konkursie „Świat bez odpadów” zorganizowanym przez koncern Coca-Cola firmę EcoTech System i Fundację Nasza Ziemia pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju.

W konkursie wzięło udział aż 108 gmin liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Spośród nich nagrodzonych zostało tylko sześć, w tym gmina Brzesko. 

– Tak duża liczba zgłoszeń do konkursu oraz liczne działania gmin w obszarze ekologii, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że takie inicjatywy mają sens i są bardzo potrzebne. Konkurs nie byłby sukcesem, gdyby nie ogromne zaangażowanie władz gminnych, ale też ich mieszkańców, aktywistów czy społeczników, którzy potrafili namówić swoje samorządy do wzięcia udziału w   konkursie – podsumowuje Izabela Morawska, manager ds. komunikacji w Coca-Cola Poland Services, członek komisji konkursowej. Zasiadający w tej komisji Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju dodaje: –  Wdrożenie recyklomatów na terenie mniejszych gmin posłuży promocji wysokiej kultury ekologicznej i ma szanse skutecznie wpływać na nawyki Polaków związane z dbaniem o własne otoczenie, w tym segregowanie odpadów.

W konkursie, którego pełna nazwa brzmi „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”  brano pod uwagę takie kryteria jak dotychczasowe działania gminy na rzecz ochrony środowiska i długofalowe podejście do tych działań, a także atrakcyjność proponowanych dla mieszkańców korzyści. Konkursowa komisja doceniła wysokie dokonania gminy Brzesko w zakresie ochrony środowiska, dlatego umieściła ją w gronie sześciu gmin-laureatów, w którym ponadto znalazły się Bielawa (dolnośląskie), Busko-Zdrój (świętokrzyskie), Łeba (pomorskie), Słubice (lubuskie) oraz Wojkowice (śląskie). W pokonanym polu pozostały aż 102 inne gminy do 50 tysięcy mieszkańców. Tak duża liczba uczestników konkursu najlepiej świadczy o tym, że polskie gminy są zainteresowane stawianiem na swoim terenie recyklomatów, ale na razie tylko niektórym jest to dane.

W jaki sposób działa recyklomat? Na pewno stanowi zachętę dla mieszkańców poszczególnych gmin do segregowania odpadów poprzez możliwość gromadzenia specjalnych punktów wymienianych na różnego rodzaju bonusy (w zależności od gminy). Po wrzuceniu butelki plastikowej do recyklomatu system rejestruje transakcję i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

Jakie są korzyści z używania recyklomatu? W Warszawie w ciągu 14 miesięcy do ośmiu takich urządzeń zebrano prawie 300 tysięcy plastikowych butelek ważących w sumie ponad 10 ton. W specjalnej aplikacji zarejestrowało się 18 tysięcy użytkowników, którzy zgromadzili 418 tysięcy ECFO-punktów. Teraz z takiej możliwości będą mogli skorzystać  brzeszczanie. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc