R e k l a m a

Bochnia. Rusza Festiwal – w poniedziałek recital i wernisaż. Jak zdobyć bezpłatne wejściówki?

-

Rusza 13. Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Jutro (poniedziałek) pierwsze z wydarzeń towarzyszących – Obraz i Muzyka… czyli otwarcie wystawy Walerego Siejtbatałowa, który z powodu niepełnosprawności maluje ustami oraz recital wybitnej polskiej śpiewaczki operowej, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Alicji Węgorzewskiej.  

Walery Siejtbatałow urodził się w 1965 r. Na skutek niefortunnego skoku do wody doznał urazu kręgosłupa szyjnego w wyniku czego stał się osobą niepełnosprawną. W kwietniu 2010 roku przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka w Szczecinie, jest członkiem  wydawnictwem AMUN. 

– Lekarze nie dawali mi szansy na powrót do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. Wtedy, aby uciec myślami od swego kalectwa zacząłem uczyć się języka polskiego i niemieckiego. Aby lepiej utrwalić znajomość tych języków musiałem nauczyć się pisać, a to okazało się początkowo niemożliwe, gdyż moje ręce w wyniku kontuzji pozostawały niesprawne. Zacząłem eksperymentować, brałem pióro do ust i w taki sposób pisałem. Później postanowiłem w podobny sposób rysować, a następnie malować. – wspomina Walery Siejtbatałow. 

Tego wieczoru publiczność będzie mogła nie tylko podziwiać piękne obrazy, ale także słuchać wspaniałej muzyki w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej, światowej sławy mezzosopranistki, która swoja karierę rozpoczęła w 1999 roku od Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Później uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych, m.in. podczas prestiżowego festiwalu muzyki dawnej w Innsbrucku czy Donaufestwochen w Wiedniu. Występowała z frankfurckim Ensemble Modern oraz Staatskapelle Berlin. Współpracowała z teatrami w Wiedniu, Berlinie, Bayreuth, Monte Carlo. Bardzo prędko podbiła także serca polskiej publiczności i zdobyła uznanie w kraju. 

W jej karierze ważny był rok 2010. Nagrała wówczas dla Hungarotonu Classic i Fuzeau Classique wraz z wybitnym węgierskim wirtuozem Alexem Szilasi wszystkie pieśni Chopina. W Budapeszcie Koncertem Galowym otwierała obchody roku Chopinowskiego oraz zamykała go koncertami w Nowym Yorku w Yamaha Hall, a także w Qatarze. W grudniu tegoż roku po raz pierwszy wyreżyserowała „Carmen” i zaśpiewała w niej tytułową rolę w Kuwejcie oraz Bahrajnie. 

Alicja Węgorzewska promuje sztukę operową także poza murami teatrów i sal koncertowych. Często gości w mediach. Wystąpiła jako gość w wielu programach telewizyjnych m.in. ” Śpiewające fortepiany”, „Jaka to melodia”, „Kocham Cię Polsko”, „Familiada” przeznaczając wygrane fundusze na cel charytatywny. Była też jurorką w programie „Bitwa na głosy”. Od lat z sukcesami produkuje festiwale, wydarzenia telewizyjne i znaczące projekty kulturalne. Brała udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Wiedźmin, za którą otrzymała Złotą Płytę.

W 2015 roku została powołana na dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, a od 2017 roku kieruje Warszawską Operą Kameralną. Miesiąc temu otrzymała nagrodę Women in Cinema Award, którą odebrała podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji.

W Bochni Alicja Węgorzewska gości po raz drugi. Ubiegłoroczną edycją była zachwycona – Dbajcie o ten festiwal – powiedziała tuż po swoim występie podczas Gali Festiwalowej. Dzięki jej zaangażowaniu logo 13. Festiwalu namalował światowej sławy malarz, grafik, rysownik, autor okładek płytowych – Rafał Olbiński.

W związku z pandemią wstęp tylko za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w Kopalniasztukibochnia – ul. Rynek 16. Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk. Wydarzenie odbywa się w Aula Nicolai – ul.  Stasiaka 10 a.

Patronat Honorowy: Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser – Duda.    

Główny Partner Festiwalu: Województwo Małopolskie

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Bocheński i Gmina Miasta Bochnia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc