W bocheńskim szpitalu brakuje miejsc dla chorych na COVID-19. Wstawią łóżka w poczekalni?

-

Od kilku dni w Szpitalu Powiatowym w Bochni zajęte są praktycznie wszystkie łóżka przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19. Aktualnie w bocheńskiej placówce z tą chorobą walczy 41 osób. W większości są to mieszkańcy powiatu bocheńskiego.

Kilka dni temu wojewoda małopolski Łukasz Kmita rozesłał do dyrektorów szpitali na terenie województwa pismo z poleceniem w trybie pilnym o „przeprowadzenie procedury weryfikacji stanu zdrowia wszystkich hospitalizowanych pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym wirusem SARS-CoV-2, w celu niezwłocznego przekazania pacjentów nie wymagających hospitalizacji do ich dalszego leczenia w ramach izolatorium lub skierowania do izolacji domowej”. Działania te mają doprowadzić do zwolnienia miejsca w szpitalach dla najcięższych przypadków.

Takie pismo trafiło m.in. do Szpitala Powiatowego w Bochni. Dyrekcja zapewnia, że badania weryfikujące stan zdrowia pacjentów i tak wykonywane są na bieżąco. W bocheńskim szpitalu przebywają chorzy na COVID-19, dla których hospitalizacja jest niezbędna. Są to starsze osoby, które mają duże problemy z oddychaniem.

Obecnie w bocheńskiej placówce przebywa 41 chorych na COVID-19, w tym 4 podłączonych jest do respiratorów. Zajęte są wszystkie „covidowe” łóżka, choć sytuacja jest dynamiczna i może zmienić się w każdej chwili. Wczoraj np. odesłano 4 osoby do szpitala MSWiA w Krakowie, bo tam pojawiły się wolne miejsca.

Trudna jest również sytuacja pozostałych chorych.

Nie ma teraz gdzie odsyłać chorych urologicznych. Mam jeden covidowy udar, którego nie chcą w szpitalu uniwersyteckim i drugi nie-covidowy, dla którego nie ma nigdzie miejsca, więc pewnie zostaną u nas. Rodzą u nas covidowe pacjentki. Miał to robić szpital uniwersytecki, ale już nie robi. Więc łóżka covidowe mamy już na oddziale noworodkowym. Z powodu takiego chaosu za chwilę będzie zupełny dramat… – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Powiatowym w Bochni.

Zupełnie poważnie rozważam, żeby z poczekalni wyrzucić krzesła i wstawić łóżka, bo już nie ma gdzie – przyznał Jarosław Gucwa.

We wtorek służby sanitarne poinformowały o 105 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie bocheńskim. To dobowy rekord od początku pandemii. Aktualnie jest 548 aktywnych zakażeń, w tym 37 osób jest hospitalizowanych, a 511 przebywa w izolacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2021

X