R e k l a m a

Żołnierze WOT w szpitalach. Mają monitorować dane o łóżkach „covidowych”

-

W poniedziałek (9.11) w szpitalach Małopolski pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. – Ich zadaniem będzie wsparcie pracowników szpitali w monitorowaniu i aktualizowaniu danych o wolnych miejscach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 – informuje małopolski oddział NFZ.

Taki ruch zapowiadał już we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia. Adam Niedzielski mówił wówczas, że często mamy do czynienia „z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek dla chorych na COVID-19, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować”.

– Dlatego będziemy chcieli tutaj zastosować rozwiązanie takie bardziej obiektywne, poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Kluczowe dane

Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. Żołnierze WOT mają pomóc placówkom walczące z epidemią COVID-19 w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych. Propozycję wsparcia otrzymały w Małopolsce 32 szpitale.

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.

Zbiorcze statystyki będą aktualizowane przez wspierających szpitale żołnierzy 7 dni w tygodniu, co 3 godziny.

Pracownicy NFZ przeszkolili żołnierzy

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionemu przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajęli się pracownicy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc