Małopolska. Liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 przekroczyła 2,5 tysiąca

-


W ciągu miesiąca liczba pacjentów hospitalizowanych w małopolskich szpitalach z powodu COVID-19 wzrosła ponad sześciokrotnie – wynika z danych od służb wojewody. Obecnie to już ponad 2,5 tys. osób. Cały czas trwa powiększanie bazy dostępnych łóżek „covidowych” – w Bochni ma być ich od poniedziałku 80, w sąsiednim Brzesku – 90.

– Gdy rozpoczynaliśmy walkę z COVID-19, zakażeni pacjenci byli hospitalizowani tylko w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dziś na liście placówek „covidowych” jest blisko 50 szpitali, które stopniowo wdrażały się w te działania, z tygodnia na tydzień dając z siebie coraz więcej – zwraca uwagę Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

5 października w Małopolsce było 442 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, zaś 5 listopada ta liczba wzrosła do 2538, czyli niemal sześciokrotnie.

Do rozwoju epidemii dostosowywana jest baza łóżek dla zakażonych pacjentów. Na przestrzeni ostatniego miesiąca zwiększyła się ona z 712 (5 października) do 3244 (5 listopada), czyli ponad 4,5 raza. – Dla zachowania stabilności systemu przyjęliśmy zasadę „suwaka”, tzn. stopniowego poszerzania bazy łóżek i dostosowywania jej do wzrastających potrzeb – podkreślają urzędnicy wojewody.

Dalsze poszerzanie bazy łóżek „covidowych” w Małopolsce

W czwartek po wideokonferencjach z dyrektorami szpitali, a także w uzgodnieniu z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o kolejnym zwiększeniu bazy łóżek „covidowych”.

Na początku listopada na podstawie wydanych decyzji było ich ok. 3000, zaś z początkiem nadchodzącego tygodnia będzie ich ponad 3800, zaś w okolicach połowy listopada liczba ta wyniesie około 4000.

Liczba ta zwiększy się jeszcze o łóżka w szpitalach tymczasowych po skompletowaniu kadry. Dzięki sprawnej współpracy wojewody Łukasza Kmity ze szpitalami w Małopolsce jest dostępna największa pula łóżek dla pacjentów COVID-19 w Polsce.

Więcej łóżek „covidowych” także w Bochni i Brzesku

Baza ma zostać poszerzona w szpitalach w Bochni i Brzesku: od 9 listopada bocheńska placówka ma mieć 80 łóżek „covidowych” (w tym 15 obserwacyjnych, 57 zwykłych, 8 intensywnej terapii), a od 16 listopada szpital w Brzesku 90 łóżek „covidowych” (w tym 6 obserwacyjnych, 75 zwykłych, 9 intensywnej terapii).

Na zdjęciu: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Fot. MUW w Krakowie.

– To, co dokonało się w małopolskich szpitalach w ciągu ostatnich miesięcy, to dowód niezwykłej elastyczności i odpowiedzialności. Bardzo cenię sobie to, że szpitale powiatowe, wojewódzkie i resortowe wzięły na siebie odpowiedzialność za pacjentów ze swoich regionów. Za nami wielka lekcja solidarności i wielka mobilizacja, za którą serdecznie dziękuję – zarówno kierownictwu szpitali, jak i każdemu lekarzowi i każdej pielęgniarce czy salowej z osobna. Chylę czoła przed państwa ciężką pracą i zaangażowaniem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,491FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X