Cyberbezpieczeństwo. W I LO będzie klasa o nietypowym profilu – rekrutacja niebawem

-

I Liceum Ogólnokształcące w Bochni będzie jedną z szesnastu szkół w Polsce i jedyną w Małopolsce realizującą w nowym roku szkolnym pilotażowy program Ministerstwa Obrony Narodowej „CYBER.MIL z klasą”. W ramach pilotażu w I LO powstanie 15-osobowa klasa o profilu cyberbezpieczeństwo.

Obecność I LO w tym projekcie to efekt konkursu zorganizowanego przez MON wśród szkół średnich. Pod uwagę brane były wyniki egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki i informatyki oraz osiągnięcia uczniów w olimpiadach. Wyniki te pozwoliły trafić szkole do tego elitarnego grona.

Na odpowiednie przygotowanie szkoła otrzyma wsparcie w wysokości 250 000 złotych, które przeznaczy na wyposażenie nowoczesnej pracowni informatycznej. Część zajęć prowadzona będzie przez pracowników uczelni wyższych. Nadzór merytoryczny będzie sprawować Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

Uczniowie będą mieli możliwość nauki takich przedmiotów jak m.in.: kryptografia, historia kryptografii, cyberbezpieczeństwo czy zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Zdobędą wiedzę na temat współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Planowane są także zajęcia zdalne w formie elearningu i spotkania z wojskowymi ekspertami od cyberbezpieczeństwa.

Rekrutacja ruszy w przyszłym roku i będą brane pod uwagę oceny z matematyki, informatyki, fizyki oraz z języka angielskiego (min. oceny dobre). Kandydaci muszą wykazać się uzyskaniem w procesie rekrutacji minimum 150 punktów oraz oceny co najmniej dobrej na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Ministerstwo uruchamiając ten projekt chce przygotować potencjalnych kandydatów do pracy w instytucjach państwowych i prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo czy tworzonych właśnie Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.

W czerwcu 2020 roku Minister Obrony Narodowej wręczył  certyfikaty szkołom zaproszonym do udziału w programie

źródłomat. prasowe

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,491FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X