Prawie 1 mln zł dotacji dla Kopalni Soli Bochnia na prace zabezpieczające szyb Wielki

-

Kopalnia Soli Bochnia otrzymała ponad 904 tys. zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uszczelnienie górotworu w rejonie szybu Wielki na bocheńskim Rynku. Prace, których łączny koszt wyniósł ponad 1,1 mln zł, zakończyły się w listopadzie.

Przedsięwzięcie polegało na uszczelnieniu górotworu w rejonie szybu Wielki, zlokalizowanego na bocheńskim Rynku, w jego północno-wschodniej części.

Przed przystąpieniem do doszczelnienia górotworu wykonano rozpoznanie geologiczne za pomocą metod geofizycznych oraz wykonanych otworów wiertniczych. Na podstawie badań zaobserwowano występowanie strefy obniżonego zagęszczenia gruntu w rejonie prawdopodobnej lokalizacji szybu Wielki. Wobec powyższego w pierwszym etapie przystąpiono do likwidacji strefy obniżonego zagęszczenia gruntu poprzez wykonanie otworów iniekcyjnych oraz wprowadzenie do górotworu iniektu. Po zakończeniu prac otwory iniekcyjne zostały zlikwidowane – przekazał portalowi Bochnianin.pl Maciej Kuszlik, prezes zarządu Kopalni Soli Bochnia.

Głównymi drogami migracji przenikania wód do kopalni są szyby zlikwidowane i zasypane na przestrzeni ponad 750-letniej eksploatacji soli. Utwory wodonośne, przez które przebiegają szyby, stale oddają wodę przez nieszczelną obudowę a przede wszystkim przez nieszczelny materiał, którym zasypywano likwidowane szyby. Rejon szybu Wielki jest jednym z najbardziej zawodnionych stref w całej kopalni – wyjaśnił Maciej Kuszlik.

Wody, które dopływają do rząpi zlokalizowanych w jego okolicy mają niskie zasolenie. Wobec powyższego przystąpiono do realizacji głównego celu, czyli wykonania bariery uszczelniającej mającej chronić zabytkowe wyrobiska kopalni przed migracją wód pozazłożowych (czwartorzędowych). W ramach tych prac wykonano 21 otworów pionowych oraz 1 otwór skośny oraz wykonano strefową iniekcję górotworu (uszczelnienie). Prace te miały na celu odcięcie wód zlokalizowanych w rejonie szybu Wielki od złoża soli – dodał Maciej Kuszlik.

Co odkryto?W trakcie prac część otworów odwiercono poprzez rdzeniowanie, co umożliwiło lepsze rozpoznanie i udokumentowanie tego fragmentu górotworu. Dodatkowo przeprowadzone w otworach badania umożliwiły szczegółowe rozpoznanie dróg migracji wód dopływających do kopalni, co jest szczególnie istotne dla ochrony zabytkowej kopalni przed zagrożeniem wodnym związanym z dopływem wód pozazłożowych – poinformował prezes Maciej Kuszlik.

Prace rozpoczęto w październiku 2019 r., a zakończono w listopadzie 2020 r.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,469FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X