R e k l a m a

Burmistrz Niepołomic: „Tak upolitycznionego podziału środków rządowych jeszcze nie widziałem”

-

Roman Ptak, burmistrz Niepołomic, opublikował oficjalne stanowisko, w którym skomentował budzący sporo kontrowersji rozdział środków z II puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Premier Morawiecki mógł po prostu jasno zakomunikować: do wniosku aplikacyjnego, jako załącznik, należy dołączyć również kserokopię partyjnej legitymacji Prawo i Sprawiedliwość – ocenił.

– Niepołomice w bieżącym rozdaniu otrzymały 0 zł. Słownie: zero złotych. Patrząc na powiat wielicki, nie jesteśmy sami: jakichkolwiek pieniędzy rządowych nie zobaczą także mieszkańcy gmin Biskupice, Gdów i Wieliczka – napisał Roman Ptak.

Burmistrz wyjaśnia, że w ramach RFIL gmina złożyła wniosek o dofinansowanie II etapu obwodnicy Niepołomic. Wniosek dotyczył ok. 25% kwoty całości inwestycji – czyli 7 mln złotych. Pozostałe koszty – 21,5 mln złotych – planowano pokryć z własnych środków.

– Analizując w skali całego kraju mapę gmin, które otrzymały rządowe wsparcie, widać jednoznacznie, że największe szanse na otrzymanie pieniędzy mieli Ci wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, którzy mogą „pochwalić” się legitymacją partyjną PiS. Premier Morawiecki na etapie formułowania konkursu, mógł po prostu jasno zakomunikować: do wniosku aplikacyjnego, jako załącznik, należy dołączyć również kserokopię partyjnej legitymacji Prawo i Sprawiedliwość lub ewentualne pisemne potwierdzenie od szefów lokalnych struktur partii, że dana gmina warta jest dofinansowania. Wtedy pracy byłoby zdecydowanie mniej przy składaniu i ocenie wniosków, bo kryteria byłyby jasno określone – uważa Roman Ptak.

Burmistrz Niepołomic zwrócił także uwagę: – Pełniący funkcję burmistrza potwierdzał, że wskazane wyżej 7 mln złotych trafi do Niepołomic. Ostatecznie jednak okazało się – już po zakończeniu jego „misji” w Niepołomicach – że środki te trafiły gdzie indziej [Roman Ptak do końca września był zawieszony w czynnościach, a obowiązki szefa samorządu pełnił wówczas nominowany przez wojewodę Krystian Zieliński związany z Prawem i Sprawiedliwością].

– Przykre to i smutne. Pracuję w samorządzie od ćwierć wieku i tak upolitycznionego podziału środków rządowych jeszcze nie widziałem. Wniosek był bardzo dobry – a po odejściu ze stanowiska pana Zielińskiego – stał się bardzo zły – ocenił Roman Ptak.

Samorządowiec dodał również:

– Ciekawią mnie tłumaczenia baronów wielickiego PiSu, którzy mówią – jak posłanka Urszula Rusecka – że odrzucane były te wnioski, które nie zakładały wkładu własnego gmin, tylko finansowanie w 100% z rządowych środków. A przecież Niepołomice nie składały wniosku, który zakładał pełnego finansowania rządowego. Do naszych środków, w wysokości 75% kosztów całości inwestycji, wnioskowaliśmy do rządu o dołożenie zaledwie 25%. Nasz wniosek, z takim montażem finansowym i niewielkim wkładem ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, powinien otwierać listę rankingową. A z powodów czysto politycznych – znalazł się na szarym końcu.

Na koniec Roman Ptak podsumował: – Panie Premierze Morawiecki, Pani Posłanko Rusecka – nie zrobiliście na złość Romanowi Ptakowi. Zrobiliście na złość mieszkańcom Gminy Niepołomice.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024