Sondaże. W naszym okręgu PiS traci na rzecz ruchu Szymona Hołowni

-

W prognozach sejmowych preferencji wyborczych przygotowanych przez analityka Marcina Palade* na koniec grudnia, w okręgu 15 mała zmiana, która wskazuje na utratę jednego poselskiego mandatu przez Prawo i Sprawiedliwość.

Okręg 15 obejmuje powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, Tarnów, tarnowski, wielicki). Zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą, do podziału jest tu 9 mandatów poselskich. W wyborach parlamentarnych jesienią 2018 PiS wygrał w naszym okręgu zdecydowanie zdobywając 7 mandatów, po 1 przypadło Koalicji Obywatelskiej i PSL (Koalicja Polska).

Według prognozy przedstawionej w niedzielny wieczór przez Marcina Palade, która opiera się na średniej sondażowej z grudnia 2020, w naszym okręgu Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby o 1 mandat mniej, a to miejsce w sejmie przypadłoby ruchowi Szymona Hołowni „Polska 2050”.

Analityk opublikował również autorską prognozę podziału mandatów w sejmie – według niej PiS straciłoby większość pozwalającą na samodzielne rządy, a straty zanotowałyby także Lewica, PSL oraz Konfederacja. Zyskałoby natomiast nowe ugrupowanie Szymona Hołowni, które miałoby 55 posłów.

*M. Palade to autor licznych opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych geografii wyborczej w Polsce. Zajmuje się tym od ponad 25 lat. Jego wpisy na twitterze śledzi ponad 54 tys. osób.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X