R e k l a m a

Bochnia. Radni odrzucili dwie petycje ws. szczepień przeciw COVID-19

-

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Bochnia głosowano nad zasadnością dwóch petycji dotyczących szczepień przeciw COVID-19. Radni nie dyskutowali w ogóle na ten temat. Poparli jedynie stanowiska komisji skarg, wniosków i petycji, która zarekomendowała odrzucenie obu inicjatyw.

Pierwsza z petycji dotyczyła „podjęcia uchwały w sprawie uzyskania gwarancji związanych z masowymi szczepieniami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 planowanymi przez Rząd RP od 2021 r.”. Petycje o podobnej treści, rozsyłane przez osoby związane ze środowiskiem Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, trafiły równolegle do wielu gmin w całej Polsce. Dzieje się tak w ramach ogólnopolskiej akcji „Stop Segregacji Sanitarnej”.

Jak już informowaliśmy na łamach Bochnianin.pl wnioskodawcy uważają, że nikt nie powinien być wykluczany społecznie z powodów medycznych, czy sanitarnych.

– „Zgodnie z artykułem 32 Konstytucji RP wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. W związku z powyższym za niedopuszczalne uważamy jakiekolwiek działania władz międzynarodowych, krajowych czy lokalnych wykluczające społecznie mieszkańców miasta Bochni z powodów rasowych, religijnych, medycznych czy sanitarnych” – napisano w petycji (pełną treść publikowaliśmy TUTAJ).

Komisja skarg, wniosków i petycji na swoim styczniowym posiedzeniu jednogłośnie zawnioskowała do Rady Miasta o uznanie petycji za bezzasadną.

Nasza komisja jednogłośnie stwierdziła, że program szczepień nie jest programem gminnym, ani miejskim, jest to program rządowy. W związku z tym trudno wymagać od gminy jakiejkolwiek gwarancji na szczepienia, na te wszystkie powikłania. Program rządowy zapowiada jednak fundusz kompensacyjny, jeśli cokolwiek mogłoby się zdarzyć, jakiekolwiek powikłania po tychże szczepieniach. W związku z tym komisja skarg, wniosków i petycji jednogłośnie rekomenduje niepoparcie, czyli petycja jako taka jest bezzasadna – powiedział podczas sesji Kazimierz Wróbel, przewodniczący wspomnianej komisji.

Radni głosując „za” popierali stanowisko komisji skarg, wniosków i petycji, czyli głosowali za odrzuceniem petycji.

Wynik głosowania:

za (19): Marta Babicz, Marek Bryg, Stanisław Dębosz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Eugeniusz Konieczny, Bogdan Kosturkiewicz, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Damian Słonina, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

przeciw (1): Jan Balicki*;

brak głosu (1): Zenona Banasiak*.

*Uwaga: radny Jan Balicki wyjaśnił później, że popiera odrzucenie petycji (czyli jest „za”), ale zagłosował „przeciw”, bo „na moment się rozkojarzył” i popełnił pomyłkę (chciał głosować przeciw petycji). Dodał też, że sposób postawienia wniosku komisji nie był zbyt czytelny. Z kolei radna Zenona Banasiak zgłaszała, że nie ma technicznej możliwości, aby zagłosować, ale jest „za”.


Druga petycja dotycząca również tematu szczepionki przeciw COVID-19 pojawiła się w porządku obrad jako uchwała dodatkowa. Petycja „Alarm! STOP zabójczemu GMO – STOP niebezpiecznej SZCZEPIONCE!” to również część ogólnopolskiej akcji, tym razem autorstwa Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO.

W petycji powołano się na opinie lekarzy i naukowców, którzy nastawieni są sceptycznie do szczepionki mRNA. Napisano m.in.: „Nakłanianie (obiecując różne bonusy) i namawianie Obywateli RP do przyjmowania szczepionek na SARS-CoV-2 to traktowanie nas WASZYCH WYBORCÓW – jak króliki/szczury doświadczalne. To działania wbrew Konstytucji RP i wielu międzynarodowym umowom, które Polska podpisała. Nie ma na to naszej zgody!”.

Petycja adresowana jest nie tylko do radnych w całej Polsce, ale jako list otwarty też do wójtów, posłów, senatorów, członków rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Pełną treść dokumentu można zobaczyć w Biuletynie Informacji Publicznej – bezpośredni link TUTAJ.

Rekomendacja komisji skarg, wniosków i petycji była taka sama jak dla poprzedniej petycji. – Komisja jednogłośnie stwierdziła, że nie jest władna do rozpatrzenia tejże petycji. W związku z tym jednogłośnie podjęła decyzję, że jest to petycja bezzasadna i przesyła ją do organów właściwych do rozpatrzenia tejże petycji – powiedział radny Kazimierz Wróbel.

Analogicznie głosując „za” radni popierali stanowisko komisji.

Wynik głosowania:

za (20): Marta Babicz, Jan Balicki, Marek Bryg, Stanisław Dębosz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Eugeniusz Konieczny, Bogdan Kosturkiewicz, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Damian Słonina, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

wstrzymała się (1): Zenona Banasiak.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia