R e k l a m a

Aborcja. Posłanka Rusecka po publikacji wyroku TK: „Poczekajmy na wytyczne dla lekarzy”

-

Reprezentująca nasz okręg wyborczy posłanka Urszula Rusecka (Prawo i Sprawiedliwość) była dziś rano gościem Radia Kraków. Prowadzący rozmowę poruszył m.in. temat opublikowania w Dzienniku Ustaw orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

– Jest pani przewodniczącą sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Na ulice – po publikacji wyroku TK – wrócił Strajk Kobiet. Będzie dodatkowy pakiet ustaw łagodzących część skutków wyeliminowania tej trzeciej przesłanki dopuszczającej aborcję [chodzi o tzw. wady letalne – red.], w tym na przykład wsparcie legislacyjne dla lekarzy, żeby nie kierowali się strachem przed konsekwencjami swoich decyzji? – zapytał Jacek Bańka.

W odpowiedzi Urszula Rusecka stwierdziła: – Treść orzeczenia była znana, (teraz) poznaliśmy tylko uzasadnienie. To uzasadnienie jest bardzo obszerne, ono podlega w tej chwili analizie prawnej. Na tej podstawie będzie można wprowadzać jeszcze jakieś dodatkowe wyjaśnienia, wytyczne.

Posłanka dodała również: – Orzeczenie wpisuje się w linię orzeczniczą TK prezentowaną od lat. Poprzednie składy wydawały podobne orzeczenia, żaden poprzedni skład Trybunału Konstytucyjnego zajmujący się sprawą aborcji nie podawał innej interpretacji przepisów konstytucji dotyczących ochrony życia. Dodatkowo, wyrok za właściwy uznają również osoby te, które niekoniecznie są politycznie po stronie rządzących – takie autorytety jak Andrzej Rzepliński, czy chociażby prof. Zoll… – wyliczała.

– No nie mogło być po prostu innego wyroku (…) Natomiast poczekajmy na analizy tego obszernego dokumentu i wytyczne dla lekarzy. Natomiast najważniejsze jest to aby kierować się zdrowiem, życiem kobiety i też dziecka, które nosi pod sercem oraz zadać kłam temu co na ulicach się rozmawia. Na pewno te wulgaryzmy, te akty wandalizmu, nie pomagają w merytorycznej dyskusji nad wartościami nadrzędnymi jakimi jest życie ludzkie i matki i dziecka – stwierdziła na antenie Radia Kraków posłanka Urszula Rusecka.

W podobnym tonie o ulicznych protestach posłanka Urszula Rusecka wypowiadała się jesienią:

– Te słowa, które padają, te wulgaryzmy… Mój obraz kobiety jest inny niż tej, która stoi i rzuca wulgaryzmy, zupełnie niegodne. Jaki to jest przykład dla przyszłych pokoleń? Więcej o tym TUTAJ.

Opublikowanie przedwczoraj w Dzienniku Ustaw orzeczenia TK, które wywołało demonstracje w październiku i listopadzie zeszłego roku, ponownie podgrzało społeczne emocje, a w wielu miastach znów pojawili się protestujący. Także w Bochni dziś o 19:30 ma się odbyć spontaniczne spotkanie, któremu nadano dość przewrotną (ze względu na lokalne uwarunkowania) nazwę „otwarcie rynku i spacer po mieście”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia