Zmarła Michalina Pięchowa, wieloletnia nauczycielka I LO w Bochni

Fot. Wojciech SALAMON / Bochnianin.pl

W niedzielę w wieku 89 lat zmarła Michalina Sękowska-Pięchowa – bocheńska polonistka, wychowawca młodzieży, wieloletnia nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.

Realizowała się także jako artysta plastyk (kilkanaście wystaw malarskich), zajmowała się literaturą. Recenzując jedną z jej niedawno wydanych książek, Tadeusz Skoczek napisał:

„Wychowała w ostatnim 50-leciu rzesze ludzi aktywnych intelektualnie, ciekawych świata, miłośników literatury, kultury, sztuki. Niegdyś byli to uczniowie LO w Pilźnie, następnie bocheńskich szkół średnich (Liceum Pedagogiczne, Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego) – miłośnicy dziedzictwa narodowego i zabytków, zwolennicy głębokiego i duchowego przeżywania piękna przyrody, także czytelnicy wielu artykułów zamieszczanych w bocheńskiej prasie regionalnej i lokalnej oraz w prasie polonijnej.”

Przez długie lata aktywnie działała w Stowarzyszeniu Bochniaków, gdzie swoimi tekstami ubogaciła wiele wydań kwartalnika „Wiadomości Bocheńskie”.

– Zawsze służyła fachową wiedzą i prawdziwym oddaniem tematom, które poruszała – napisali Bochniacy w opublikowanym wczoraj wspomnieniu. – Odejście Pani Michaliny pozostawia smutną pustkę, ale głęboko wierzymy, że jej wielkie zaangażowanie i troska o dobre wychowanie bocheńskiej młodzieży jeszcze przez wiele lat będą owocować kolejnymi pokoleniami Bochniaków dbających o spuściznę przodków.

Najnowsze

23,901FaniLubię
940ObserwującyObserwuj
X