Zabytkowy budynek bocheńskiego starostwa odzyska dawny blask

-

W dziewiętnastowiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wyremontowana zostanie elewacja. W ramach prac wymieniony będzie również dach, wszystkie elementy zdobnicze zostaną zrekonstruowane, a zielone ogródki przed budynkiem zachowane. Obiekt zyska też iluminację.

Tuż przed świętami podpisano umowę na remont elewacji zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wraz z robotami budowlanymi polegającymi na wykonaniu remontu dachu. Roboty mają się zakończyć w tym roku.

Prace budowlane będą polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostaną również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.

Remont dziewiętnastowiecznego budynku wpisuje się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia budynku, a iluminacja dodatkowo podkreśli jego wyjątkowość – wyjaśnia Adam Korta, starosta bocheński.

Budynek starostwa został zbudowany w 1893 r. według projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Powiatowej Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro nad budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90. był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.


Na zdjęciach projekt wizualizacji oraz pocztówki z widokiem budynku z 1901 r., 1915 r. i 1966 r. ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby.

Budynek obecnego Starostwa Powiatowego w Bochni, 1901 rok.
Budynek obecnego Starostwa Powiatowego w Bochni, 1915 rok.
Budynek obecnego Starostwa Powiatowego w Bochni, 1966 rok.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

kwiecień, 2021

23,901FaniLubię
900ObserwującyObserwuj
1,180SubskrybującySubskrybuj
X