Ognisko ptasiej grypy przy granicy powiatu bocheńskiego

-

Ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy potwierdzono w miniony czwartek w gospodarstwie tuż za południową granicą powiatu bocheńskiego. W tzw. obszarze zagrożonym znajduje się też część Bocheńszczyzny. Na poniedziałek starosta zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.

Ognisko choroby stwierdzono w prywatnym gospodarstwie niekomercyjnym w miejscowości Kamionka Mała w gminie Laskowa (powiat limanowski).

Zgodnie z obowiązującą procedurą wszystkie 43 kury nioski z gospodarstwa zostały zabite i zutylizowane.

W związku z tym wydarzeniem został wyznaczony tzw. „obszar zapowietrzony” i „obszar zagrożony” w promieniu 10 km od stwierdzonego ogniska ptasiej grypy. Urzędnicy gminy Laskowa poinformowali już, że w gospodarstwach na tych obszarach w najbliższych dniach powiatowy inspektorat weterynarii przeprowadzi przegląd chowu drobiu.

Obszary częściowo obejmują także teren powiatu bocheńskiego, dlatego podobne czynności zostaną zapewne przeprowadzone po tej stronie granicy (w gminach Żegocina i Lipnica Murowana). Jak dowiedział się Bochnianin.pl, na poniedziałek starosta Adam Korta zwołał posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w tej sprawie z udziałem wójtów i powiatowego lekarza weterynarii.

10 ognisk ptasiej grypy w Małopolsce

Odkryte ognisko ptasiej grypy jest drugim na terenie powiatu limanowskiego i dziesiątym w Małopolsce (5 stwierdzono w powiecie gorlickim, 3 w powiecie nowosądeckim). W gospodarstwach gdzie stwierdzono chorobę, drób jest zabijany – w kilku komercyjnych trzeba było zutylizować po kilka tysięcy sztuk ptaków.

W piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał doraźne posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w sprawie wykrywania i zwalczania ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wyjaśnia, że „stwierdzone ogniska HPAI związane są z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich”. – W Polsce w okresie od 1 stycznia do 3 kwietnia 2021 roku stwierdzono 103 ogniska u drobiu i 63 przypadki tej choroby u ptaków dzikich. Na obszarze UE HPAI potwierdzono w większości krajów europejskich – informuje Agnieszka Szewczyk-Kuta. Apeluje też do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.


Naturalnym gospodarzem wirusów ptasiej grypy jest drób i dzikie ptactwo, zdarzają się jednak przypadki przekroczenia bariery gatunkowej i może dochodzić do zakażeń u ssaków, m.in. świń i człowieka.

Zakażenie wirusem ptasiej grypy może nastąpić u człowieka poprzez bliski (ok. 1 metra), bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, a także przedmiotami i powierzchniami zanieczyszczonymi jego odchodami. Dotychczas nie odnotowano zakażenia ludzi wirusem grypy ptaków drogą pokarmową.

Objawy zachorowania na ptasią grypę są podobne do tych spowodowanych przez zwykłą grypę, tj.:

  • gorączka
  • kaszel
  • ból gardła
  • bóle mięśniowe i stawów
  • zapalenie spojówek
  • ogólne objawy osłabienia

W ciężkich postaciach zachorowań mogą występować problemy z oddychaniem, które mogą powodować zapalenia płuc stąd nie należy lekceważyć występowania objawów szczególnie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Wirus ptasiej grypy typu A(H5N8) należy do szczepów zjadliwych dla ptaków ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka.

Źródło: GIS

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023