Gmina Bochnia: Radni proszą NFZ o kontrolę w ośrodku zdrowia

-

Opozycyjni radni z rady gminy Bochnia zwrócili się z prośbą do NFZ o przeprowadzenie kontroli w gminnych ośrodkach zdrowia. Taki zamiar sygnalizowali już miesiąc temu, przedstawiając swoją krytyczną ocenę zmian organizacyjnych przeprowadzonych w tej instytucji.

Zdaniem radnych reforma oraz sposób prowadzenia gminnych ośrodków zdrowia spowodowały zmniejszenie dostępności opieki medycznej dla mieszkańców.

– Powyższa sytuacja wynika, według nas, z nieodpowiedzialnych zachowań Dyrektora SPGZOZ w Bochni oraz władz Gminy Bochnia, które prowadzą niewłaściwą politykę kadrową w stosunku do personelu medycznego. Dowodem tego jest ogromna rotacja kadry medycznej, nie spotykana w placówkach ZOZ w całym regionie – stwierdzono w piśmie do NFZ.

Dokument podpisali Maciej Laskowicz, Stanisław Cefal, Witold Kowalski oraz Izydor Wróbel. Radni sugerują w nim, że mogło dojść do wyłudzenia środków publicznych:

– Prosimy o sprawdzenie, czy w kilku ostatnich miesiącach lub nawet 3 latach powyższe rozbieżności nie spowodowały wyłudzenia z Narodowego Funduszu Zdrowia środków publicznych, które nie były należne SPGZOZ w Bochni, ze względu na nie spełnienie warunków zawartego kontraktu o świadczenie opieki zdrowotnej.

Władze gminy jednoznacznie oceniają działanie czwórki radnych jako obliczone na robienie politycznego zamieszania, a nie rzeczywistą troskę o funkcjonowanie opieki medycznej na terenie gminy. Zastępca wójta Ewelina Makowska zwraca uwagę, że zmiany organizacyjne zostały zapoczątkowane w 2015 roku – wyłoniono jeden ośrodek wiodący, pozostałe przekształcając w jego filie. – Takie rozwiązanie jest zaakceptowane przez NFZ i funkcjonuje już od kilku lat, więc dziwi mnie, że radni ten temat poruszają teraz – dodaje.

Obszerne wyjaśnienia władz gminy w kwestii podnoszonych zarzutów można znaleźć TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Ogłoszono przetarg na remont Orlika

Bocheński magistrat ogłosił przetarg na wykonanie remontu boiska sportowego na os. Niepodległości. Czy uda się zrealizować prace jeszcze w tym roku?

Sejm. W jakich komisjach będą pracować posłowie z naszego regionu? – LISTA

Dziś w Warszawie kontynuowane jest 1. posiedzenie Sejmu, tymczasem po złożeniu ślubowania przed tygodniem, ustalono już składy komisji, w których pracować będą...

W brzeskim szpitalu diagnozują i leczą zaburzenia snu

W oddziale chorób płuc diagnozowani są pierwsi pacjenci z tak zwanym Obturacyjnym Bezdechem Sennym (OBS). To choroba dotykająca sporą grupę...

Piątek: Koncert uczniów szkoły muzycznej z Mikluszowic w Bibliotece

Szkoła Muzyczna I Stopnia w Mikluszowicach i Biblioteka zapraszają na koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Mikluszowicach i zaproszonych gości, 22...

Pracownicy OiK szkolili się pod okiem szefowej Niebieskiej Linii

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Bochni odbyła się superwizja szkoleniowa dla pracowników tej placówki. Gościem szkolenia była Renata Durda, certyfikowana superwizorka w...

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

20lis17:30Wieczór moniuszkowski u Bochniaków

21lis14:30Pochówek szczątków partyzanta "Paska"

21lis17:3019:00Wykład "Wzdłuż naszych granic"

23lisCały dzień24Akcja pomocy "Wszyscy dla Górala"

28lis09:0014:00Sesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,898FaniLubię
657ObserwującyObserwuj
447SubskrybującySubskrybuj
X