Gmina Bochnia: Radni proszą NFZ o kontrolę w ośrodku zdrowia

-

Opozycyjni radni z rady gminy Bochnia zwrócili się z prośbą do NFZ o przeprowadzenie kontroli w gminnych ośrodkach zdrowia. Taki zamiar sygnalizowali już miesiąc temu, przedstawiając swoją krytyczną ocenę zmian organizacyjnych przeprowadzonych w tej instytucji.

Zdaniem radnych reforma oraz sposób prowadzenia gminnych ośrodków zdrowia spowodowały zmniejszenie dostępności opieki medycznej dla mieszkańców.

– Powyższa sytuacja wynika, według nas, z nieodpowiedzialnych zachowań Dyrektora SPGZOZ w Bochni oraz władz Gminy Bochnia, które prowadzą niewłaściwą politykę kadrową w stosunku do personelu medycznego. Dowodem tego jest ogromna rotacja kadry medycznej, nie spotykana w placówkach ZOZ w całym regionie – stwierdzono w piśmie do NFZ.

Dokument podpisali Maciej Laskowicz, Stanisław Cefal, Witold Kowalski oraz Izydor Wróbel. Radni sugerują w nim, że mogło dojść do wyłudzenia środków publicznych:

– Prosimy o sprawdzenie, czy w kilku ostatnich miesiącach lub nawet 3 latach powyższe rozbieżności nie spowodowały wyłudzenia z Narodowego Funduszu Zdrowia środków publicznych, które nie były należne SPGZOZ w Bochni, ze względu na nie spełnienie warunków zawartego kontraktu o świadczenie opieki zdrowotnej.

Władze gminy jednoznacznie oceniają działanie czwórki radnych jako obliczone na robienie politycznego zamieszania, a nie rzeczywistą troskę o funkcjonowanie opieki medycznej na terenie gminy. Zastępca wójta Ewelina Makowska zwraca uwagę, że zmiany organizacyjne zostały zapoczątkowane w 2015 roku – wyłoniono jeden ośrodek wiodący, pozostałe przekształcając w jego filie. – Takie rozwiązanie jest zaakceptowane przez NFZ i funkcjonuje już od kilku lat, więc dziwi mnie, że radni ten temat poruszają teraz – dodaje.

Obszerne wyjaśnienia władz gminy w kwestii podnoszonych zarzutów można znaleźć TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę...

Bochnia. IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski

14 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Do...

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia...

Bochnia-Brzesko. Pieniądze dla jednostek OSP. Przekazano promesy

Już niebawem rozpoczną się prace modernizacyjne w kilku remizach OSP na terenie powiatów bocheńskiego i brzeskiego. W piątek Marta Malec-Lech z zarządu województwa...

Bochnia-Brzesko. Zmiany proboszczów w parafiach regionu

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje 21 nowym księżom proboszczom w diecezji tarnowskiej. Zmiany dotyczą m.in. 4 parafii na terenie powiatu bocheńskiego.

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2019

15cze(cze 15)13:0016(cze 16)15:00XXII Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli Bochnia

16cze12:0014:00Mirosław Orzechowski „Bochnia - portret miasta”

16cze16:0018:00Gra terenowa i akcja wymiany książek

Więcej wydarzeń
18,681FaniLubię
606ObserwującyObserwuj
X