R e k l a m a

Fałszywy prokurator oszukał mieszkankę Bochni. Straciła 70 tys. zł

-

Wczoraj do jednej z mieszkanek Bochni, na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Warszawy usiłował wmówić wymienionej, że zostały na nią wyłudzone kredyty w różnych bankach i w związku z tym musi podjąć współpracę, aby pomóc zatrzymać oszustów.

Dzięki czujności jaką zachowała kobieta, po kilku chwilach rozmowy upewniła się, że jest to próba oszustwa.

Ale nie zawsze tak jest.

Dwa dni wcześniej, również na telefon stacjonarny mieszkanki Bochni zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariuszka policji i po krótkiej rozmowie przekazała słuchawkę mężczyźnie, który poinformował rozmówczynię, że jest prokuratorem.

„Prokurator” poinformował kobietę, że prowadzi postępowanie w sprawie nadużyć w bankach i w trakcie rozmowy telefonicznej namówił ją, aby zawarła w swoim banku umowę kredytową na maksymalną kwotę, a następnie przekazała mu wszystkie dane do swojego konta. Miało to pomóc w zatrzymaniu oszustów. W wyniku tego działania pokrzywdzona straciła 70 000 złotych.

W związku z próbami dokonywania oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny” itp. bocheńska policja po raz kolejny apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom.

Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób.

W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki, a także nie przelewały większych kwot pieniędzy bez konsultacji z rodziną. Ponadto należy wyczulić wymienione osoby, aby nie dały się namówić na zakładanie kont, branie kredytów, pożyczek bowiem w ten sposób mogą one stracić oszczędności bądź też zaciągnąć zobowiązania, które później będzie trzeba spłacać przez lata.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc