Łapczyca. Pół tysiąca osób na lodzie, bo szczepionki na Covid-19 nie dojechały z ARM

-

Świetnie zorganizowany punkt szczepień w ośrodku zdrowia w Łapczycy, w którym szczepią się nie tylko mieszkańcy gminy Bochnia, ale także miasta Bochnia i gmin ościennych, musi odwołać ponad pół tysiąca zaplanowanych na ten weekend wizyt, bo z Agencji Rezerw Materiałowych dotarło zaledwie 25 proc. (!) zamówionych dawek. Z podobnego powodu nie ruszy terminowo punkt szczepień masowych w Mechaniku – ustalił Bochnianin.pl.

Sprawne działanie i dobra organizacja pracy pozwalały szczepić w Łapczycy dużą liczbę chętnych. Jak wynika z informacji przekazanych przez dyrektor GZOZ Katarzynę Kupisz, tylko w zeszły weekend zaszczepiono tutaj ok. 750 osób.

Podobna liczba pacjentów umówiona była także na najbliższą sobotę. – Jeszcze wczoraj otrzymaliśmy sms z potwierdzeniem, że transport do nas jedzie. Dziś rano czekała nas przykra niespodzianka, bo kurier rzeczywiście przywiózł szczepionki, ale o wiele mniej dawek niż zamówiliśmy – mówi Katarzyna Kupisz.

Zamiast 750, do Łapczycy dotarło tylko… 180 dawek Pfizer’a. Próba interwencji w Agencji Rezerw Materiałowych okazała się bezskuteczna. Trzeba więc odwołać blisko 600 wizyt. Dobrą informacją jest jedynie to, że osoby umówione na 2. dawkę mają gwarancję jej otrzymania.

Problem z dostępnością szczepionek jest jednak szerszy. Podobny kłopot miał niedawno punkt szczepień w bocheńskim szpitalu, a na dostawy szczepionek muszą także czekać dwa punkty szczepień masowych w powiecie bocheńskim. Ten w Łapanowie już zaczął działalność, ale na przyszły tydzień dostał tylko 150 dawek (zamówił 720). Drugi punkt miał ruszyć w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni w najbliższy poniedziałek, ale jak ustaliliśmy, pierwszą dostawę szczepionek zdołał umówić dopiero na tydzień później, 1 czerwca.

W punktach szczepień wskazują na fakt, że z przekazów mediów ogólnopolskich wynika, że problemem realizowania Narodowego Programu Szczepień nie jest dostępność szczepionek przeciw Covid-19, ale brak chętnych do szczepień. Tymczasem, przypadek Łapczycy pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie.

AKTUALIZACJA:

W sprawie interweniował poseł z Bochni Stanisław Bukowiec. Parlamentarzysta przekazał następnie na Twitterze, że do Łapczycy ma trafić jutro 300 szczepionek. Otrzymanie takiej informacji z Agencji Rezerw Materiałowych potwierdził nam także ośrodek zdrowia w Łapczycy. Potem okazało się, że dawek będzie jednak 100.

Co to oznacza? Szczegóły tutaj: Łapczyca ma dostać jutro dodatkowe szczepionki Johnson&Johnson

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2023