Jak zmniejszyć zużycie internetu mobilnego?

Po raz kolejny przekroczyłeś limit internetu mobilny? Zastanawiasz się, gdzie znikają dane z Twojej paczki? Oto 5 prostych i skutecznych sposobów, dzięki którym zmniejszysz zużycie danych. 

Znikające z paczki megabajty to irytujący problem. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by oszczędzać dane. Oto, co możesz zrobić, by ograniczyć zużycie internetu mobilnego.

1. Przejrzyj zainstalowane aplikacje

Większość aplikacji zainstalowanych na telefonie korzysta z internetu mobilnego. Mogą robić to, działając w tle. Aby sprawdzić, które aplikacje łączą się internetem, znajdź w ustawienia telefonu zakładkę „Wykorzystanie transmisji danych”. Znajdziesz tam listę programów, które zużywają transfer. Przejrzyj ją dokładnie i odinstaluj te aplikacje, z których nie korzystasz. 

2. Skonfiguruj aktualizacje

Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób na telefon pobierane są aktualizacje aplikacji. Aktualizacje mogą ważyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset megabajtów. Pobierając je za pośrednictwem internetu mobilnego, możesz szybko wykorzystać dostępną paczkę. Jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu danych, zadbaj o to, by aktualizacje pobierane były tylko wtedy, gdy telefon korzysta z sieci Wi-Fi. Wejdź w „Ustawienia pobierania aktualizacji” w ustawieniach sklepu Google Play – dostępne są tam opcje: „Tylko przez Wi-Fi”, „Przez dowolną sieć” oraz „Pytaj za każdym razem”. Gdy zaznaczysz pierwszą opcję, aktualizacje będą ściągane tylko podczas korzystania z sieci Wi-Fi. 

3. Korzystaj z kompresji danych

Aby zużywać mniej danych podczas przeglądania stron internetowych, skorzystaj z trybu skompresowanego. Stron wyświetlane przez przeglądarkę zostaną zoptymalizowane tak, by zmniejszyć zużycie transferu. W aplikacji Chrome tryb skompresowany włączysz, wybierając opcję „Wersja uproszczona” (znajdziesz ją w ustawieniach). Dzięki temu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić nawet 30% danych. Podobną funkcję oferują także inne przeglądarki internetowe – np. Opera Mini. Tryb oszczędzania danych znajdziesz także w innych aplikacjach, takich jak Instagram czy Faceobook.  

4. Zoptymalizuj aplikacje streamingowe

Serwisy streamingowe pochłaniają duże ilości danych – zwłaszcza jeżeli korzystasz z nich regularnie. Aby ograniczyć zużycie internetu mobilnego, skorzystaj z trybu odtwarzania w trybie off-line. Odcinki serialu czy ulubione pylisty możesz pobrać na telefon, gdy korzystasz z sieci Wi-Fi, a następnie skorzystać z nich w dowolnym momencie. Taką opcję znajdziesz m.in. w aplikacji Spotify i Netflix. W tych aplikacjach dostępny jest również tryb oszczędzania danych. Jakość multimediów zostanie zoptymalizowana pod kątem jak najmniejszego zużycia danych. Podobną funkcję znajdziesz również w aplikacji YouTube.

5. Wybierz odpowiednią ofertę 

Jeżeli ciągle brakuje Ci danych, najlepszym rozwiązaniem może być zmiana oferty. W nju internetowym za 40 GB płacisz 29 zł miesięcznie. Kartę SIM możesz umieścić w telefonie z funkcją Dual SIM. Numer, z którego obecnie korzystasz, będzie służył Ci tylko do dzwonienia i odbierania połączeń, a dodatkowy numer w nju będzie służył do łączenia się z internetem mobilnym. Możesz także przenieść obecny numer do nju. Zrobisz to za pomocą formularza: https://www.njumobile.pl/oferta/internet-mobilny

W nju internetowym pakiet danych rośnie wraz z Twoim stażem. Na start otrzymujesz 40 GB, po pół roku masz już 80 GB, po roku – 100 GB, a po dwóch latach – 120 GB. 

Wysokość rachunku w nju internetowym nie jest z góry określona. Wszystko zależy od tego, ile danych zużyłeś w miesiącu. Według cennika za 1 MB płacisz 19 gr. Po przekroczeniu kwoty 29 zł, opłaty przestają być naliczane, a Ty korzystasz dalej z paczki GB. Jeżeli w danym miesiącu nie używałeś internetu, Twój rachunek może wynieść 0 zł. Płacisz tyle, ile korzystasz! Dołącz do nju i korzystaj z internetu mobilnego do woli!

Najnowsze

X