Abp Wiktor Skworc złożył rezygnację. W tle przypadki pedofilii księży z diecezji tarnowskiej

-

Arcybiskup Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski – poinformowano w piątek w specjalnym komunikacie. Powodem są wyniki postępowania dotyczącego jego zaniedbań w sprawach przypadków pedofilii dwóch księży z diecezji tarnowskiej, gdzie przed laty sprawował funkcję biskupa. – Przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu – napisał hierarcha w specjalnym oświadczeniu i poprosił skrzywdzonych o przebaczenie.

Abp Wiktor Skworc to obecnie metropolita katowicki. Diecezją tarnowską kierował w latach 1998-2011.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek 9 lipca na stronach Archidiecezji Krakowskiej, „działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.”

Arcybiskup rezygnuje

W komunikacie poinformowano, że po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Zobowiązał się także wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

– Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej – przekazał mediom rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Wiktor Skworc prosi o przebaczenie

Tego samego dnia na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej opublikowano „Słowo arcybiskupa katowickiego do wiernych i duchowieństwa Archidiecezji Katowickiej”.

– Z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił – napisał duchowny.

– Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego – zakończył były biskup tarnowski.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2021

X