R e k l a m a

Posłowie PO w Bochni: Musi być nacisk społeczny, żeby władza wycofała się z głupich decyzji w sprawie szpitali

-

– Nie pozwólcie sobie odbierać szpitali – zaapelował Sławomir Neumann podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Bochni. Działacze Platformy Obywatelskiej przestrzegali przed zakusami rządzących w sprawie nacjonalizacji szpitali i przejęcia ich od samorządów: – Takich geniuszy już Polska przeżywała.

Działacze PO odwiedzają dziś małopolskie miasta „aby rozmawiać z ludźmi o tym, co dzieje się w naszym kraju i co będzie działo się przez następne lata”. Na konferencji prasowej w Bochni stawili się Urszula Augustyn, Małgorzata Chmiel, Sławomir Neumann i Mateusz Bochenek. Obecny był także radny sejmiku małopolskiego Krzysztof Nowak oraz lokalni działacze PO.

Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano w sąsiedztwie bocheńskiego szpitala. – Stoimy w nieprzypadkowym miejscu. Służba zdrowia przeżywa i przeżywać będzie poważne turbulencje zaczęła Urszula Augustyn, a temat rozwinął Sławomir Neumann, były wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska.

– Szpitale takie jak ten w Bochni, które sobie dobrze radzą, mają być zabierane przez władze centralne. Ktoś wpadł na „genialny” pomysł na Nowogrodzkiej, że lepiej będzie się zarządzać szpitalem w Bochni, czy w Brzesku – z Warszawy. Takich geniuszy już Polska przeżywała, to było od 45. roku do 90., ze skutkiem wiadomym. Teraz ci „geniusze” wrócili pod nowym sztandarem i chcą przejmować i zabierać szpitale samorządommówił Neumann.

– Naszą walką jest wspieranie samorządów. I też prośba do wszystkich mieszkańców Bochni i sąsiednich powiatów: nie pozwólcie sobie odbierać szpitali. Pomysł przejmowania szpitali jest czymś absurdalnym, co będzie szkodliwe dla całego systemu – podkreślał poseł PO. – Jesteśmy tu po to aby o tym mówić i prosić państwa o obronę tych szpitali. Musi być nacisk społeczny, żeby władza się z głupich decyzji wycofała.

Sławomir Neumann wspomniał też o wyzwaniach ochrony zdrowia związanych z pandemią i nadchodzącą 4. falą, problemie słabych płac w sektorze, strajków i protestów wielu grup zawodowych: „To czeka na rozwiązanie”. – Fundusz Odbudowy – miliardy złotych, które do Polski przypłyną – może być wydane mądrze albo głupio. Może być wydane z pożytkiem, albo może być rozkradzione – mówił. Jak zaznaczył środki europejskie mogą posłużyć do rozwiązania licznych problemów, ale może być też tak, że „mogą się na tym upaść różnego rodzaju koterie władzy”.

Radny wojewódzki Krzysztof Nowak odniósł się do zapewnień miejscowych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy „uspokajają nas, że przejęcie szpitala przez Skarb Państwa, czy też jak my to nazywamy nacjonalizacja szpitala, nie wpłynie na losy szpitala, losy jego pracowników, czy też na finansowanie” oraz „zapewniają, że finansowanie szpitala będzie na tym samym poziomie a nawet lepszym”. Ja im nie wierzę mówił z przekonaniem przypominając, że np. środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych były rozdzielane ewidentnie według „politycznego” klucza. – Jak to się ma do tych zapewnień? – pytał retorycznie. Koncepcje rządzących ocenił jako „durne pomysły, które zabijają polską samorządność”.

Posłanka Urszula Augustyn dorzuciła jeszcze: – Co prawda po sąsiedzku zarządzająca szpitalem była minister Szczurek-Żelazko mówi, że nie będzie przejmowania szpitali, no ale proszę państwa: znamy PiS, wiemy doskonale, że to się robi w białych rękawiczkach. Wystarczy, że wprowadzą swoich komisarzy – a takie zapisy w przygotowywanej noweli ustawy są. My je czytamy, my je widzimy…

Wieczorem w Tarnowie Platforma Obywatelska organizuje otwarte spotkanie z wyborcami.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc