Są wstępne wyniki badań szkieletów znalezionych na Rynku w Bochni: To mężczyzna, kobieta i dziecko

-

Znamy już wstępne wyniki badań antropologicznych trzech ludzkich szkieletów znalezionych na bocheńskim Rynku podczas prac archeologicznych. To szczątki mężczyzny, kobiety i dziecka. Dalsze badania pokażą m.in. czy była to rodzina.

Na łamach Bochnianin.pl już kilkakrotnie pisaliśmy o ludzkich szczątkach odnalezionych w północno-wschodniej części bocheńskiego Rynku. Archeolodzy badali miejsce, w którym teraz instalowana jest fontanna. Najpierw natrafiono na pierwszą ludzką czaszkę, później fragmenty drugiego i trzeciego szkieletu. W kwietniu br. odsłonięto już wszystkie trzy szkielety i przetransportowano do Uniwersytetu Jagiellońskiego na analizę antropologiczną (link do naszej publikacji TUTAJ).

Odnalezione szczątki łączono z dobrze udokumentowaną historią z końca XVII wieku. Wydawało się prawdopodobne, że odkryte szkielety to ofiary opisanej w źródłach historycznych egzekucji z 1679 r., gdy trzy kobiety posądzone o czary spalono na stosie.

Wstępne wyniki badań antropologicznych przeczą tej tezie, ale odkrycie wydaje się jeszcze bardziej nietypowe.

Wiemy już, że te szkielety pochodzą z XVI wieku i jest to mężczyzna, kobieta i dziecko w wieku 7-9 lat. Koncepcja dotycząca czarownic już nie jest aktualna, ale na pewno będziemy to wiedzieć, gdy otrzymamy ostateczne wyniki badań. Zostaną wykonane badania DNA, żeby określić ewentualne pokrewieństwo. Na razie nie możemy powiedzieć, że to rodzina, bo tego nie wiemy – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Marcin Paternoga, kierownik badań archeologicznych podczas prac rewitalizacyjnych prowadzonych w centrum Bochni.

To bardzo nietypowa sytuacja. Rynek nie był miejscem dokonywania pochówków, więc to jest atypowe. Normalnie chowało się na cmentarzu albo w przypadku skazańców w miejscu straceń, czyli zwykle poza miastem – ocenił Marcin Paternoga.

Naukowcy będą również sprawdzali źródła historyczne w poszukiwaniu informacji na temat osób, których szczątki są aktualnie badane.

Szczegółowe wyniki badań antropologicznych powinny być znane już na przełomie lipca i sierpnia.

Więcej zdjęć odnalezionych szkieletów można zobaczyć TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2021

X