Małopolska. Opozycja w sejmiku chce uchylenia deklaracji anty-LGBT. Krzysztof Nowak: „Chcemy przywrócić normalność”

-

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt uchwały w sprawie uchylenia sejmikowej deklaracji anty-LGBT. O konieczności jej unieważnienia mówił kilka dni temu wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz (Porozumienie), bo z powodu kontrowersyjnej uchwały Małopolsce grozi zamrożenie unijnych dotacji.

„Sejmik Województwa Małopolskiego, depozytariusz spuścizny naszych przodków, przez wieki opierających pomyślność Małopolski i Rzeczypospolitej na fundamencie wielokulturowości i tolerancji, czerpiąc w XXI wieku z dziedzictwa królewskich swobód, w szacunku dla praw i wolności obywatelskich zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, uznaje za konieczne przypomnienie i potwierdzenie tą deklaracją, że Samorząd Województwa Małopolskiego, jego organy i jednostki gwarantują poszanowanie konstytucyjnych wolności obywatelskich, jak też wszelkich praw człowieka wynikających z umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Tym samym uznajemy, że każdy mieszkaniec Małopolski, każdy gość nas odwiedzający, ma prawo czuć się u nas wolnym i równym wobec prawa, korzystając w tym zakresie z pełnej ochrony prawnej. Dlatego deklarujemy, że Samorząd Województwa Małopolskiego w swoich działaniach będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny” – czytamy w projekcie dokumentu.

Krzysztof Nowak, bocheński radny sejmiku z klubu Koalicja Obywatelska, który współtworzył projekt tej uchwały w rozmowie z Bochnianin.pl zauważa: – Jednoznaczne stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie ewentualnych sankcji dla Samorządu Województwa Małopolskiego w przypadku pozostawienia deklaracji „anty-LGBT” jest tylko potwierdzeniem tego, przed czym jako klub radnych Koalicja Obywatelska przestrzegaliśmy od blisko dwóch lat na posiedzeniach komisji i sejmiku.

Krzysztof Nowak dodaje również: – Abstrahując od realnej groźby wstrzymania płatności w ramach obecnej perspektywy finansowej i tej najbliższej na lata 2021-2027, deklaracja przyniosła również wiele szkód wizerunkowych dla naszego województwa.

Radny podkreśla, że inicjatywa KO ma za cel także „przypomnienie wartości z jakich wyrośliśmy i z jakich Małopolska słynie”. – Mówiąc bardziej dosadnie. Chcemy przywrócić normalność w Małopolsce.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

styczeń, 2023